Antalya’nın Serik ilçesinde 8 aydır kayıp olan 24 yaşındaki işitme engelli Nihal Babayiğit'e ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları, ağaçların altında bulundu. Babayiğit'in, cinayet şüphesiyle Batman'da tutuklu bulunan dini nikahla yaşadığı 25 yaşındaki Mehmet Basık'ın yer göstermesi sonucu bulunan kemik parçaları, otopsiye gönderildi.

8 AY ÖNCE KAYBOLMUŞTU 

Serik ilçesinde yaşayan işitme engelli Nihal Babayiğit, 2022'de Batman'da yaşayan işitme engelli Mehmet Basık ile sosyal medyadan tanıştı ve bir süre sonra ortadan kayboldu. O dönem Nihal Babayiğit'i arayan babası Vedat Babayiğit ile bir süredir ayrı yaşadığı eşi Derya Yılmaz, kaybolduktan yaklaşık 2 ay sonra kızlarının Mehmet Basık ile Batman'da dini nikahla yaşamaya başladığını öğrendi. 2023'te 1 çocuk dünyaya getiren Nihal Babayiğit ile Mehmet Basık arasında anlaşmazlık çıktı. Babayiğit, doğumdan 15 gün sonra bebeğini Batman'da bırakıp, Serik'teki ailesinin yanına döndü.

KANLI FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

Mehmet Basık, geçen yıl 9 Ekim'de Serik'e gelip Nihal Babayiğit ile buluştu. Bu tarihten sonra Babayiğit'ten haber alınamadı. Ailesi, Nihal Babayiğit'i ararken; bu yıl 1 Mayıs'ta dayısı Ali Yılmaz'a ulaşan ve Mehmet Basık'ın tanıdığı olduğu öğrenilen kişiler, çeşitli fotoğraf ve videolar gönderdi. Basık'ın cep telefonuyla görüntülü görüşme yaptığı kişiye, Babayiğit'in boynunda kan izleri ve yerde hareketsiz yatar haldeki fotoğrafını paylaştığı belirlendi. Aynı videoda Mehmet Basık'ın Babayiğit'in kimliğini ve cep telefonunu da gösterdiği anlar yer aldı. Aile, bu video ve fotoğraflar üzerine Nihal Babayiğit'in hayatından endişe ettiklerini belirterek, polise başvurdu. Soruşturmada, Serik Emniyet Müdürlüğü asayiş ekipleri, 2 Mayıs'ta Mehmet Basık'ı Batman'da gözaltına aldı. Basık, işlemlerinin ardından tutuklandı.

8 AY SONRA İŞİTME ENGELLİ NİHAL BABAYİĞİT’İN KEMİKLERİ BULUNDU 

Cumhuriyet savcısının talimatıyla Nihal Babayiğit'in dini nikahla birlikte yaşadığı Mehmet Basık, tutuklu olduğu Batman Cezaevi'nden jandarma nezaretinde Serik'e getirildi. Basık'ın yer göstermesi üzerine Serik-Belek kara yolu Eminceler mevkisinde, yol kenarındaki ağaçlıklar arasında arama yapıldı. Olay yerini şeritlerle çeviren polis ekipleri, bölgede güvenlik tedbirleri aldı. Aramada Nihal Babayiğit'e ait olduğu değerlendirilen kemikler bulundu. Polis, olay yeri inceleme ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri tarafından çıkarılan kemikler, ceset torbasında toplandı. Sonrasında tabuta konan kemikler otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

‘DEVAMLI BU YOLDAN GEÇTİK SENİN BURADA OLDUĞUNU BİLMİYORDUK’

Torununun öldüğünü öğrenip, olay yerinde gözyaşlarına hakim olamayan anneanne Akgül Yılmaz, "Devamlı bu yoldan geçtik. Senin burada olduğunu bilmiyorduk Nihal'im. Bir kış geçti üzerinden Nihal'im. Hiç görmedim burada seni. Biz sana kıyamadık, sana nasıl kıydılar kuzum? Elleri kırılsın. Sensiz dayanamıyorum Nihal'im. Benim kınalı kuzum. Bir çocuk yüzünden kendini öldürdün kuzum. En azından bir mezarın oldu kızım" diyerek ağıtlar yaktı.


 

Kaynak: DHA