Antalya Kemer'de Mayıs sonuna dikkat! Elinizi çabuk tutun Antalya Kemer'de Mayıs sonuna dikkat! Elinizi çabuk tutun

Antalya 2024 turizm sezonuna çok hızlı bir giriş yaptı. Aksi bir durum yaşanmazsa yeni sezonda tüm zamanların turizm rekoru kırılacak. Rus turist depreminin yaşandığı kentte, Alman vatandaşları yaptıkları erken rezervasyonlar ile tekrar birincilik koltuğuna yükseldi. 

1 BUÇUK MİLYON ALMAN REZERVASYON YAPTIRDI

Antalya’da turizm sektörünün rekora koştuğunu belirten oteller zinciri sahibi Kemal Şahin, “Turizm sektörü 2024 yılı yaz sezonuna çok hızlı giriş yapacak.  Aksi bir durum olmazsa Türk turizmi tüm zamanların rekorunu kıracak. Erken rezervasyonlarda, Alman pazarında en büyük rakibi İspanya’yı geride bırakan Türkiye birinci sıraya oturdu. Yerini Rusya’ya kaptıran Almanya 1 buçuk milyon erken rezervasyon yaptırdı. Böylece Almanya tekrar birinci sıraya oturdu” dedi. 

DÜNYA TURİZMİNDE ANTALYA FIRTINASI ESİYOR

Dünya turizm sektöründe Antalya’nın talep yağmuruna tutulduğunu aktaran Şahin, “Dünyanın en önemli turizm fuarı ITB Berlin’de Antalya rüzgarı esti. Akdeniz çanağının en popüler tatil destinasyonu Antalya, geçen sene 16 milyon misafir ağırladı. Bu sene daha da çok artacağı bekleniyor. Berlin ITB fuarında görüştüğümüz otel sahipleri, erken rezervasyonların yüzde 30’ları bulduğunu söylüyor. Bizim Antalya’daki otellerimizde ise şu anda yüzde 60’ların üstünde” diye konuştu. 

TURİST SAYISI 60 MİLYONU GEÇER ÖNGÖRÜSÜ 

Türkiye’nin turizm açısından elinin çok kuvvetli olduğuna da değinen Şahin, “Türkiye’nin konumu, doğal ve kültürel zenginlikleri turizm için çok avantajlı. Her bütçeye uygun kaliteli tatil yapma imkânı var. Ayrıca Türkiye her şey dahil sisteminde İspanya ve Yunanistan’dan daha başarılı. Turizm bakanımız 2024 yılında 60 milyon turist hedeflediklerini söyledi.  Şu an ki tabloya bakarsak ben bunun çok daha üstüne çıkacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.  


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU