Antalya'da ucuz mobilya vaadiyle vatandaşları binlerce lira zarara uğratan şahıslar tutuklanarak cezaevine gönderildi.  

YÜZLERCE KİŞİYE ÜRÜN SATIŞI YAPILDI

Büyük dolandırıcılık olayı Kepez Varsak bölgesinde yaşandı. Alınan bilgiye göre; kısa bir süre önce Antalya’ya gelen dolandırıcılar Fevzi Çakmak Mahallesi’nde Türkiye’nin yakından tanıdığı bir firmanın ismini taklit ederek işyeri açtı. Dolandırıcılar, sosyal medya hesapları üzerinden çok sayıda ilan vererek yüzlerce kişiye ulaştı. İletişim kuran vatandaşları işyerlerine davet eden dolandırıcılar, burada vatandaşlara ucuz mobilya vaadinde bulundu. İşyerine giden vatandaşlara her üründen birkaç tane örnek gösterildi. Ürünleri görerek beğenen vatandaşlardan birçoğu peşin ödeme yaparken bazıları da ödemenin yüzde 60-70 kısmını ödedi. Müşterilere ise teslimat için ileri bir tarih verildi.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ OPERASYONLA YAKALADI

Teslimat süresi gelince mobilyalarının gelmediğini gören vatandaşlar firma ile iletişim kurmak isteseler de ulaşamadılar. Firmanın adresine giden mağdurlar gördükleri manzara karşısında adeta hayatlarının şokunu yaşadı. İşyerinin kapısının kilitli içerisinde de kimsenin olmadığını gören mağdurlar, emniyet müdürlüğüne giderek şikâyet başvurusunda bulundu. Şikâyetlerin ardından harekete geçen Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri 3 kişi kısa sürede yakalayarak gözaltına aldı. İfade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“MEĞER BU SIRADA MAĞAZAYI BOŞALTIYORLARMIŞ”

Firmanın mağdurlarından Gülden Koçak, “Ben firmanın ilanlarını sosyal medyada gördüm. Kendileri iletişime geçerek işyerlerine gittim. Orada her mobilya türünden birkaç tane örnek vardı. Bahçe balkon takımı almak için anlaştık. 2 bin 500 TL ödemesini yaptı. 3 Haziran’da aldım, 8 Haziran’da teslimat olacak dediler. Mobilyamın gelmesini dört gözle beklerken gelmedi. Bu sırada sosyal medya hesapları üzerinden, “Değerli takipçilerimizin dikkatine! Yoğun sipariş ve sevkiyattan dolayı bayram sonuna kadar mağazamız kapalı olacak. Yoğun ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Bayram sonrası yeni kampanyalarla görüşmek üzere, satışı yapılan tüm ürünlerin sevkiyatı yapılacaktır” yazdıklarını gördüm. Meğer bu sırada mağazayı boşaltıyorlarmış. İşyerine gittiğim de kapısı kilitli kimse yoktu. Durudan şüphelenerek emniyet müdürlüğüne şikâyette bulundum. Orada benim gibi mağdur onlarca kişinin olduğunu gördüm. Çok fazla mağdur vatandaşımız var. Lütfen vatandaşlarımız böyle durumlarda daha sorgulayıcı olsun. Paramı geri alamadım. 40 bin, 50 bin TL kaptıran olduğunu da duydum” dedi.

“ÇOK SAYIDA DOLANDIRILAN VAR”

İskender Ertürk:” Yatak ve üçlü koltuk aldım. 5 bin TL para ödedik. Bize bayram öncesinde teslimat olacağını söylediler. Teslimatımız olmadı, dolandırıldığımızı anladık. Şahıslardan şikâyetçiyim. Çok sayıda dolandırılan var” dedi.  Selçuk Bal: “Ben de internette görerek işyerine ürün bakmaya gittim. İşyerini bulamadım. Daha sonra siteyle benzerlik gösteren kişinin numarasını aradım. O da bana bu firmanın dolandırıcı olduğunu anlatınca, çok şaşırdım. Evde tadilat var ondan dolayı erken gidemedim, değilse ben de dolandırılacaktım. Sallanan sandalye her yerde 4-5 bin TL iken burada bin 900 TL olarak gördüm. Ben bunun dışında daha çok şey alacaktım, valla şans eseri kurtuldum.”

“30 BİN TL OLAN ÜRÜNÜ 12 BİN 500 TL’YE ALMAK İSTERKEN DOLANDIRILDIK”

Recep Ateş: “Sosyal medyada gördüm. 2 bin 500 TL koltuk takımı aldım. Eşim kartla ödeme yaptı. Daha sonra dolandırıldığımızı anladık, işyerinin numarasını aradık. Ulaşamadık, şikayette bulunduk.” İsmail O.: “Oturma ve bahçe grubu aldım. 12 bin 500 TL dolandırıldım. Parayı hesabımdan gönderdim. 30 bin TL olan ürünü 12 bin 500 TL’ye almak isterken dolandırıldık.”

“GÜNLÜK 45-50 ÇAĞRI ALIYORUM”

Diğer taraftan vatandaşlar firmaya ulaşmak için internette firma ile benzer isimde olan ama aktif olmayan bir başka satıcının telefonunu çağrı yağmurunda tuttu. Günlük 45-50 çağrı aldığını ifade eden İlkay B., “Beni arayanlar firma hakkında bilgi istiyorlar. Bizim alakamız olmadığını ifade ediyorum. Beni işletmem kapandı ama telefonum internette duruyor. Dolandırılanlar adına çok üzüldüm. 4 bin 500 TL’ye çekyat vermişler bu fiyata çekyat yok. Şuanda en kötüsü 10 bin TL” dedi.

“BİR TANESİ 60 BİN TL YATAK ODASI ALMIŞ”

Bir başka aranan telefon sahibi mobilya boyacısı Turan Soyuşen ise, “Beni bugüne kadar 10 kişi aradı. Bu firmadan sipariş verdik, ücreti aldılar dönmediler. Bana firmanın adresin sordular. Ben de öyle bir şirket yok dedim. Bir tanesi 60 bin TL yatak odası almış. Ücretin yüzde 70 ödemiş. Şuanda da kimseye ulaşamıyorlar” dedi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN