Antalya'da yaşanan kirlilik ve balık ölümleriyle tekrar gündeme gelen Düden Şelalesi için Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Belediye ekipleri, yukarı Düden'de temizlik çalışması gerçekleştirdi. 

DÜDEN ŞELALESİ SON GÜNLERDE KİRLİLİĞİYLE GÜNDEMDEYDİ

Antalya’nın benzersiz doğa harikalarından Kepez ilçesi sınırlarındaki Düden Şelalesi, yılın ilk çeyreğinde 82 bin ziyaretçiyi ağırladı. Büyükşehir Belediyesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası olan Düden Şelalesi’nde temizlik çalışması yaptı.

PLASTİK, EVSEL VE AMBALAJ ATIKLAR TOPLANDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu üyeleri tarafından gerçekleştirilen temizlikte şelalenin döküldüğü noktada ve aktığı güzergahtaki uzayan dal ve otlar budandı. Ziyaretçiler tarafından atılan ve suyun getirdiği plastik, evsel ve ambalaj atıkları toplandı. Temizlik çalışmasına katılan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi İsa Alemdar, vatandaşların daha dikkatli ve bilinçli olması gerektiğine dikkat çekti. 

OLUŞAN KİRLİLİK DÜDEN ŞELALESİ'Nİ TEHDİT EDİYOR

Antalya'nın doğal simlerinden biri olan Düden Şelalesi'ne atılan çöpler hem şelaleyi hem de doğal yaşamı tehdit ediyor. Uzmanlar ise Düden Şelalesi gibi doğal güzelliklerin korunması için kalıcı çözümlerin gerekliliğine işaret ediyor. Yetkililer, şelaleyi ziyaret edenlerin çevreye çöp atma konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken, turistlerin yoğunluğu sebebiyle Düden Şelalesi'nde kirliliğin daha da büyümesi endişe yaratıyor.

Düden Şelalesi Kirlilik Temizlik

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/ Bülten