ASAT Genel Müdürlüğü yaylalarda denetimlerini arttırdı. İçme suyu ile bahçe sulayanların abonelikleri iptal ediliyor 

ABONELİKLER İPTAL EDİLİYOR

Antalyalılara 7 gün 24 saat kesintisiz içme suyu verebilmek için çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, yaz başından bu yana yaylalarda yaşanan su sıkıntısı için denetimlerini sıklaştırdı. Abone İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, su sıkıntısı yaşayan bölgelerde su kayıplarını azaltmak için yoğun çaba harcıyor. Kırsal mahalle ve yaylalarda kontrollerini sıklaştıran ASAT ekipleri, yaylalardaki sayaç okumaları sırasında geçici insani tüketim amaçlı abonelikleri olan vatandaşların bu suyla bahçe suladığını tespit ediyor. Böyle bir durumla karşılaştıklarında tutanak tutan ekipler içme suyu ile bahçe sulayan vatandaşların aboneliklerini iptal ediyor.

“KURAKLIKLA MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren ASAT Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürü Emre Akdemir, “Kış aylarında yeterli yağmur ve kar yağışı olmadığı için kuraklıkla mücadele içerisindeyiz. Su Şebeke Daire Başkanlığı ile koordineli çalışmaktayız. Su sıkıntısı yaşayan bölgeler tarafımıza iletilmekte biz de ekiplerimizin planlamasını yaparak o bölgelere intikal etmekteyiz. Bu bölgelerde tarama yapmaktayız. Tarama neticesinde sulama yapılan yerlerin kontrolleri yapılmakta. İçme suyu aboneliği ile bahçe sulayanlara tutanak tutulmakta. Bu tutanaklar sonucunda da abone iptallerine başlamış bulunmaktayız. Bu sayede su sorunu azaltılmaya devam edilmektedir” dedi. 

VATANDAŞ TEPKİLİ

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz yaylacılarsa su aboneliklerinin iptal edilmesine tepki gösterdi. Büyükşehir’e bağlı ASAT’ın sorunun çözümüne ilişkin çalışma gerçekleştirmeden böyle bir uygulamaya gitmesine anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, “Yaylalardaki su kaynaklarını tamamına yakını bize dedelerimizden miras. Onlar suyu bulup, vatandaşların kullanımı için hazırlamışlar. Depo yapmışlar, hat döşemişler. Muhittin Böcek 2019 seçiminden sonra gelip bizim asırlardır kullandığımız su depolarını ASAT himayesine aldı. Bazıları yenilendi vs. iyi oldu; ama şimdi çıkıp bize asırlardır kullandığımız suyla bahçe sulamayın diyorlar. Çözüm de üretmiyorlar. Bu nasıl bir iştir” diyerek abonelik iptallerine tepki gösterdiler. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU