Turizmin olduğu kadar örtü altı tarımın da başkentliğini yapan Antalya’da örtü altında sezon 50 derecede tamamlandı. Çiftçiler seralarındaki ürünleri sökerek, yeni dönem hazırlıklarına başladı. Hazırlıklar kapsamında yeni dönemde hastalıktan korunmak için toprak naylonla örtüldü. Artan maliyetler karşısında çaresiz kaldıklarını belirten çiftçiler, yeni döneme daha umutlu girmek için maliyetlerin düşürülmesini istedi.

ÜRÜNLER HASAT EDİLDİ, SERALAR BOŞALTILDI 

Örtü altı tarımın başkentliğini de yapan Antalya’da Aksu ilçesinde çiftçiler sezonu kapattı. Seralarda yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık gibi ürünler, sıcaklıkların artmasıyla birlikte hasat edildi ve seralar boşaltıldı. Yeni sezona hazırlık kapsamında çiftçiler, seralarındaki toprakları dezenfekte ediyor ve yeni fidelerin ekimi için hazırlık yapıyorlar. Çiftçiler 50 dereceye varan sıcaklıkta seralarındaki toprak örtüsünü naylonlarla kapattı.

"DEVLETİMİZİN BİZLERE DESTEK OLMASI GEREKİYOR"

Aksu Üretici Birliği ve Kent Konseyi Başkanı Turan Şahin, “Gübre, ilaç, fide ve işçilik maliyetleri ciddi şekilde yükseldi. Bu maliyetler karşısında çaresiz kaldık. Devletimizin bizlere destek olması gerekiyor. Yeni sezona hazırlık yaparken maliyetlerin düşürülmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz. Antalya, örtü altı tarımda lider bir konumda. Çiftçilerimizin emeği büyük. Ancak, artan maliyetler nedeniyle zor durumda kalan çiftçilerimizin desteklenmesi şart. Özellikle gübre, ilaç ve fide maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli adımların atılması gerekiyor” dedi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ