Yaz denilince akla ilk gelen illerden birisi olan Antalya, turistlerin uğrak noktası olmayı sürdürüyor. Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da sadece nisan ayından sonraki dönem için rezervasyon yapan Alman turist sayısı 1,5 milyonu aştı. 4 aşarak Rusları geride bırakacağını öngören Almanlar, Antalya sokaklarını alışveriş için aşındırmaya başladı.

FİYATLAR ARASI UÇURUM

Ülkeye döviz girdisi sağlayan turistler, ilimizde bulunan 5 yıldızlı otellerde en iyi hizmet anlayışı ile ağırlanırken, durumu fırsata çeviren esnaflar ise şehrimize kötü imaj bırakmaya devam etti. Alışverişe olan tutkuları ile bilinen turistler, farklı noktalardan aldıkları fiyat bilgisi ile daha seçici davranmaya başladı. Fiyatlar arası uçurumun en bariz örneklerinden bir tanesi ise Antalya esnafından güneş kremi satın almak isteyen Alman bir turist ile satıcı arasında yaşandı. Almanya'da 5 EURO'ya (175 TL) satılan güneş kreminin, Antalya'da bir turiste 29 EURO'ya (1015 TL) satılmaya çalışılması tepkilere yol açtı. 

TURİSTLER FİYATLARA TEPKİLİ

Sosyal medya hesaplarına yansıyan görüntüler, fiyat farkının 5 katına ulaştığını gösterdi. Türkiye'deki güneş kremi fiyatlarının Avrupa'ya kıyasla oldukça yüksek olduğunu ortaya koyan görüntülerde, turistlerin güneş kremi fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olduğu gözlendi. Birçok turist, güneş kremini Almanya'dan veya kendi ülkelerinden getirip kullanmayı tercih ederken, fahiş fiyatlarla turistleri kazıklama yoluna giden satıcılar ise "fiyatlar normal" diyerek kendilerini savunma yoluna gitti.

GÜNEŞ KREMİ FİYATLARI NEDEN YÜKSEK?

Güneş kremi fiyatlarının yükselmesine birçok faktör neden oluyor. Bu faktörleri; döviz kuru, vergiler, nakliye masrafları oluşturuyor. 


 

Muhabir: DUYGU TEKİN