Turizmin başkenti Antalya’da yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerine çıktığı bu dönemde, tatilciler serinlemek için su kaynakları, deniz ve otel havuzlarına yöneliyor. Antalya Körfez Gazetesi’nden Ertuğrul Gün’ün haberine göre, otellerin yüksek fiyat politikaları, serinleme keyfini pahalı bir lüks haline getirdi. Antalya’daki birçok lüks otel, havuz kullanım ücretlerini döviz üzerinden belirlemeye başladı.

400 TL’DEN BAŞLIYOR 4 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Antalya Körfez Gazetesi olarak otellerin havuz ücretlerini araştırdık. The Marmara otelde havuza girmek isteyen bir kişi hafta içi 800 TL, haftasonu ise 1000 TL ödeme yapmak zorunda. IC Airport Otel 30 Euro. Nirvana Cosmopolitan kahvaltı ve öğle yemeği dahil 3 bin 800 TL, 4 ve 9 yaş arası çocuklar ise yüzde 50 indirimli. Porto Bello öğle yemeği dahil 75 Euro. Ramada Plaza sabah saat 09.00 akşam 18.00 saatleri arası 2 bin 500 TL. Lara otel 400, su otel 800 TL. Bunun yanında birçok 5 yıldızlı otelde günübirlik havuz kullanımının kapalı olması dikkat çekti.

YÜKSEK FİYATTAN KOYA KAÇIYORLAR

Havuz fiyatlarının yüksek olması, vatandaşları alternatif serinleme yöntemleri aramaya itiyor. Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde ve Muratpaşa Belediyesine bağlı Falezlerde bulunan ücretsiz halk plajları, bu anlamda en çok tercih edilen yerler arasında. Antalya’nın güzel sahillerinde denize girerek serinleyen tatilciler hem maliyetsiz hem de keyifli bir gün geçirebiliyor. Konyaaltı Sahili'nde 1 günün maliyeti, 1500 liradan başlıyor. Loca tercih edilirse maliyet, bu rakamın 3 katını geçebiliyor. Muratpaşa Belediyesi tarafından işletilen İnciraltı, Erenkuş, Erdal İnönü Kent Parkı, Konserve Koyu Halk Plajları ise tercih edilenlerde en üst sıralarda geliyor. Girişlerin ücretsiz olduğu plajlarda şezlong ve şemsiye 100 TL’den kiralanırken içereceklerde en çok tercih edilen çay ise 10 TL.

“FİYATLAR YURTİÇİ TURLARA YAKLAŞTI”

Havuz fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 100 arttığına dikkat çeken TÜRSAB Başdanışmanı Hamit Kuk, “Pahalanmasına rağmen tercih edenler var. Her ürünün bir alıcısı var. Birçok vatandaşımız haftasonu eşi ve çocuklarını da alarak havuz keyfi yapmak istiyor. Bazı havuzların fiyatlarının yurtiçi bir günlük tura yaklaştığını görüyoruz. Antalya’da şehir merkezinde kalan vatandaşlarımız daha çok çocukları için bu havuzları tercih ediyor. Oda rezervasyonu yaptıramayan kişiler otelin havuzu kullanmak istiyor” dedi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN