Antalya’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlıklar görücüye çıktı. Aksu ilçesine bağlı İhsaniye Köyü’nde kurbanlık satışına başlayan Hasan Çelik, daha bugünden kurbanlık alımına yönelik çok sayıda talebin olduğunu anlattı.

BÖLGELERE GÖRE FİYATLAR DEĞİŞİYOR

Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları, bayrama sayılı günler kala pek çok kişi tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Kilo üzerinden hesaplanan kurbanlık koyun, dana ve koyun fiyatları, bölgelere ve şehirlere göre değişkenlik gösteriyor. Kurban bayramına artık sayılı günler kaldı. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlara kurbanlık alma telaşı sardı. Bu sene Kurban bayramı 16 Haziran’da başlıyor. Vatandaşları ise yavaş yavaş kurbanlık arayışına başladı.

GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA FİYATLAR ARTTI

Kırmızı ete üst üste gelen zamların ardından Antalya’da kurbanlık fiyatları da arttı. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda kurbanlığın kilogram fiyatı 80 ile 110 lira arasında değişirken bu yıl kilogram fiyatı 300 liraya yükseldi. Normal bir küçükbaş kurbanlığın 15 ile 20 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

BÜYÜKBAŞ KURBANLIK TERCİH EDİLMİYOR

Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı İhsaniye Köyü’nde besicilik yapan Hasan Çelik, geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl büyükbaş kurbanlığın tercih edilmediğini anlattı. Büyükbaş kurbanların 180 ile 200 bin liraya kadar yükseldiğini anlatan Çelik, yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle Antalyalıların bu yıl ağırlıklı olarak küçükbaş kurbanlıkları tercih ettiğini belirtti. Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Antalya'da 'tersine göç' etkisi! Kiralar tavan yaptı, ev sahibi-kiracı çıkmazı adliyede bitiyor Antalya'da 'tersine göç' etkisi! Kiralar tavan yaptı, ev sahibi-kiracı çıkmazı adliyede bitiyor

“Antalya’da bu yıl fiyatların yükselmesiyle birlikte büyükbaş kurbanlık tercih edilmiyor. Bu nedenle Antalyalılar küçükbaş kurbanlıklara yöneldi. Çok sayıda besici benim gibi bu yıl büyükbaş yerine küçükbaş kurban satışı gerçekleştiriyor. Bu yıl küçükbaş kurbanlıkta kilogram fiyatı 300 lira. Küçükbaş bir kurbanlık ortalama 15 ile 20 bin lira arasında rakama satılıyor.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER