Son dönemde şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarında yaşanan artışlara rağmen Antalya Otogarı'nda bayram öncesi yoğunluk devam ediyor. Otobüs firmaları da, artan maliyetlerin etkisiyle bilet fiyatlarını artırdıklarını savunurken, bunun enflasyon verileriyle de doğrulandığını belirtiyor. Ramazan Bayramı'nda 2 katına çıkan otobüs bilet fiyatlarının bu bayram öncesinde de artmasına rağmen bilet satışlarında patlama yaşanıyor. 

ANTALYA-MUŞ OTOBÜS BİLETİ 2 BİN TL!

Antalya-Muş otobüs bilet fiyatının 2 bin lira olduğu Antalya Otogarı’nda, İstanbul bileti bin 150 lira, Trabzon otobüs bileti ise bin 500 liradan satılıyor. Diğer yandan Antalya-Trabzon uçuş fiyatının bin 350 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıktığı öğrenildi. Otobüs bilet fiyatlarının uçak bilet fiyatlarını solladığı Antalya Otogarı’nda ise yoğunluk devam ediyor. 

OTOBÜS BİLETLERİ SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Yaz tatilinin başlaması ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle şehirlerarası otobüs bileti fiyatları, uçak biletlerinin fiyatını geçti. Sosyal medyada kullanıcılar, otobüs firmalarının fırsatçılık yaparak bilet fiyatlarını artırdığı yönünde eleştirilerde bulundu. Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmalarının fiyatlarını 4 aylık dönemler halinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirdiğini, bu süreçte akaryakıt zamlarını öngören firmaların yüksek fiyat onayı aldığını açıkladı. Yıldırım, normal günlerde yüksek fiyatların uygulanmadığını ve biletlerin yüzde 30 indirimle satıldığını, sadece bayram ve tatil günlerinde tavan fiyatların uygulandığını belirtti. 

Antalya Otogarı Bayram Mesaisi

BİLET FİYATLARININ PAHALILIĞINI KABUL ETTİ

Özellikle bayram tatili ve okulların kapanmasının çakışması nedeniyle otobüs bileti fiyatları artış gösterdi. Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, uçak bileti fiyatlarının otobüs biletlerinden daha ucuz olduğunu ifade ederek ve otobüs işletmeciliğinin maliyetlerin yüksekliği nedeniyle zor durumda olduğunu belirtti. Yıldırım, "Otobüs firmaları, 4 aylık periyotlar için bakanlığa fiyat listesi sunar ve onay alır. Akaryakıt zamlarını dikkate alan firmalar temkinli davranarak yüksek fiyat onayı aldı. Normal günlerde yüzde 30 indirim uygulanıyor ancak yoğun dönemlerde yüksek fiyatlar geçerli oluyor. Ayrıca otoban ve köprü geçiş ücretleri, personel maliyetleri ve komisyonlar da fiyatlara yansıyor" dedi.

Muhabir: BÜLENT ÖNER