Antalya'da 40 dereceyi aşan hava sıcaklığı, kentte hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında yolcular ve şoförler arasında gerginliğe sebep olan klima krizi de tırmanmış durumda. Ayrıca özellikle özel halk otobüslerinde yaşanan şoför eksikliği krizi de Antalya’da büyük bir sorun haline geldi.

ODA BAŞKANI VATANDAŞTAN ANLAYIŞ İSTEMİŞTİ

Son zamanlarda artan şoför esnafına yönelik tepkiler üzerine Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Arslan, vatandaşlardan "anlayışlı" olmalarını talep etti. Arslan, Antalya'da 50 derece sıcaklıkta otobüs klimalarının yetersiz kaldığını ve her durakta yolcu indirip bindiren, kapıları açıp kapanan bir aracın klimasının soğutması mümkün olmayacağını dile getirmişti. Arslan, klima açmayan otobüslere yönelik denetimlerin yapıldığını ve bu araçlara 100 ila 300 tam bilet cezai işlem uygulandığını açıkladı. Arslan, Antalya halkından bu konuda şoför esnafına yardımcı olmalarını önemle rica etti.

Antalya'da milyonları ilgilendiren tehlike... Halk otobüsü şoförleri ölümle dans ediyor! Antalya'da milyonları ilgilendiren tehlike... Halk otobüsü şoförleri ölümle dans ediyor!

ŞOFÖR ESNAFINA TEPKİLER BÜYÜK

Arslan'ın açıklamalarına sosyal medya üzerinden birçok vatandaş tepki gösterdi. Vatandaşlar, özel halk otobüslerinde klimaların çalışmadığını, durakta yolcu alınmadığını ve otobüslerin aşırı kalabalık olduğunu belirten yorumlar paylaştı.

+

Antalya Otogarı'nda büyük kriz! Otobüs firmalarından cevap bekleniyor Antalya Otogarı'nda büyük kriz! Otobüs firmalarından cevap bekleniyor

"YAZ GELECEK DİYE ÖDÜMÜZ KOPUYOR"

İsmini vermek istemeyen bir otobüs şoförü, yaz aylarında şoförlerin en büyük sıkıntısının klima olduğunu söyledi. Şoför, "Tek sıkıntımız yazın oluyor. Kış sezonunda işimizden şikâyet ettiğimiz hiçbir durum yok. Ama yaz ayları gelmeye başlamadı mı strese giriyoruz. Ödümüz kopuyor yine klima sorunu olacak diye. Biz her ne kadar klimaları açsak da bize açmıyorsunuz diye hakaret ediyorlar. Hâlbuki otobüsün kapılarını sürekli açtığımız için içeri sıcak hava giriyor otobüsü soğutmakta güçlük çekiyoruz fakat bunu vatandaşa anlatamıyoruz. Yoksa işimizin başındayız hiçbir sıkıntımız yok" dedi.

Antalya Otobüs 22

Antalya'daki halk otobüsü sorunu! Klima sonrası ilan tartışması Antalya'daki halk otobüsü sorunu! Klima sonrası ilan tartışması

ANTALYA’NIN YÜKÜNÜ BİZ ÇEKİYORUZ

İşlerini severek yaptıklarını ve bir zorluk yaşamadıklarını aktaran otobüs şoförü, “Bir günde yüzlerce insanla muhatap oluyoruz. Her türlü insan biniyor otobüsü, genci, yaşlısı, Türk’ü yabancısı. Trafik desen cabası. Ancak bizi yoran tek şey vatandaşın anlayışsızlığı. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş otobüsten inip bana küfür etti. Biz Antalyalı’nın yükünü çekiyoruz ama anlayış göremiyoruz” diyerek isyan etti.

Antalya’da beklenen denetim! Büyükşehir halk otobüsleri konusunda harekete geçti Antalya’da beklenen denetim! Büyükşehir halk otobüsleri konusunda harekete geçti

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ