Türk-İş, DİSK, Birleşik Kamu-İş ve KESK Antalya temsilcileri ile meslek örgütlerinin temsilcileri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programını kamuoyu ile paylaştı. 1 Mayıs’ın işçilerin en önemli günü olduğunu vurgulayan temsilciler 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Antalya’da coşku içerisinde kutlayacaklarını açıkladı. 

KİTLE ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Türk-İş Antalya Temsilciliği binasında basın açıklaması yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Antalya Temsilcisi Cemil Ünal, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) dönem Sözcüsü İlhan Karakurt, ile meslek örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, işçi örgütleri temsilcileri 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekerek bütün emekçileri kutlamalara davet etti.

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

1 Mayıs’ta Aydın Kanza Parkı’nda toplanılarak Anafartalar ve Cumhuriyet Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yapılacak olan yürüyüş ve miting için gerekli izin başvurularının yapıldığını bildiren Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, “İnsana yaraşır iş, eşit işe eşit ücret, çocuklarımızın geleceği ve doğanın ranta kurban edilmemesi için 1 Mayıs’ta alanlardayız. Savaşa hayır demek, enflasyona ve işsizliğe dur demek için, işçi sınıfının örgütlü gücü olarak alanlarda olacağız” dedi.

EMEKÇİ OLMANIN ORTAK PAYDASINDA BULUŞUYORUZ

Birliktelik vurgusu yaparak 1 Mayıs’ta işçilerin gündemini geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırıların oluşturduğunu söyleyen Ünal, “Bugün burada sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi olmanın, emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz” diye konuştu.

“KİMSENİN KİMSEYİ SÖMÜRMEDİĞİ BİR HAYAT HAYAL EDİYORUZ”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün, hayatını emeği ve alın teri ile kazanan işçi sınıfının bayramı olduğunu vurgulayan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya Şube Başkanı Sadık Acar ise şunları dile getirdi:

“Bu bayram tüm dünyada olduğu gibi emek sömürüsünün maalesef çokça yaşandığı, insanların ezildiği, açlık ve sefalete mahkum edildiği ülkemizde de çok önemli bir gündür. Çoğu sermaye sahiplerinin ve onların yöneticilerinin adil olmayan, insafsız, vicdansız ve sömürücü politikalarına karşı emeği savunan emekçilerin seslerini en gür şekilde duyurmaya çalıştığı bu önemli gün 100 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada coşkuyla kutlanmakta. Ülkemizde de özellikle 1977 yılında İstanbul-Taksim’deki 1 Mayıs kutlamaları sırasında yaşanan elim olaylar ve DİSK Başkanı Kemal Türkler ile birlikte 34 kişinin öldürülmesi tarihimize ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak geçmiş ve yıllar boyunca etkisinde kaldığımız bir travma olarak hayatımızdaki yerini almıştır. Bizler 1 Mayısların bir şenlik olarak kutlanmasını, emeğin en yüce değer olarak kabul edilmesini, kimsenin kimseyi sömürmediği, sistemin de buna müsaade etmediği bir çalışma ve sosyal hayatı hayal ediyoruz. Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu olarak tüm üyelerimizi, tüm emekçilerimizi, tüm emeklilerimizi, tüm gençlerimizi kısacası herkesi 1 Mayıs kutlamaları için meydanlara davet ediyoruz.”

YOKSULLAŞMA DEVAM EDİYOR

“Bu ülkede yaşamak her gün zorlaşıyor; hayat pahalı ama emeğimiz ucuz, canımız ucuz” diyen DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ise,  “Paranın değer kaybı, rekorlar kıran enflasyon ve her geçen gün eriyen ücretlerle milyonlar hayatta kalma mücadelesi veriyor. Milyonlarca emekçi, emekli, çiftçi günden güne yoksullaştı, yoksullaşmaya devam ediyor. İşsizliğe çare bulunmuyor, her evde en az bir işsiz var. Daha da kötüsü, başta gençler ve kadınlar olmak üzere milyonların iş bulma umudu dahi tükeniyor. Her beş üniversite mezunundan biri işsiz; yani eğitim de iş bulmaya yetmiyor. İşsizlik Sigortası Fonu ise işsizlere değil, maliyet düşürme peşindeki işverenlere dağıtılıyor. Bizler borçlanarak, ekmeğimizden kısarak, yaşamaya vakit kalmayacak kadar çok çalışarak hayatta kalma mücadelesi verirken birileri kârlarına kâr, servetlerine servet katıyor” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ”

1 Mayıs’ı bütün emek örgütleriyle bir araya gelerek kutlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan KESK Dönem Sözcüsü İlhan Karakurt ise, yapılan maaş zamlarının cebe girmeden erdiğini söyledi. “Bütün emekçiler olarak ayakta kalmaya çalışıyoruz” diyen Karakurt, “Haklarımızdan, emeğimizden, mücadeleden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. 1 Mayıs’ta saat Aydın Kanza Parkı’nda toplanacağız ve Cumhuriyet Meydanı’na yürüyeceğiz. 1 Mayıs’ı hep birlikte kutlayacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Muhabir: BÜLENT ÖNER