Türkiye İşçi Partisi MYK Üyesi Yunus Başaran, Suriye’de savaşla birlikte başlayan göç dalgasının bazı siyasetçiler tarafından göçmenlere kesilmesinin kolaycılık olduğunu ifade etti. Başaran, “Kayseri’de yaşanan olaylar iktidarın politikalarının sonucudur en başa bunu yazalım” dedi. 

SAVAŞA BENZİN DÖKÜLDÜ

TİP MYK Üyesi Yunus Başaran, Kayseri’de yaşanan olaylara dikkat çekti. Başaran açıklamasında, “Suriye’de savaşa benzin dökülmesiyle başlayan göç dalgasının faturasını kimi siyasetçilerin göçmenlere kesmesi kolaycılıktır. Göçmenleri sefalet ücretiyle güvencesiz çalıştıran ve göçmenler üzerinden en çok kazançlı çıkan hiç şüphesiz patronlardır ve bu durumdan son derece memnun şekilde kazançlarına kazanç sağlamaktadırlar” diye konuştu. 

Kayseri Olaylar

DERİN SIKINTI VE KAYGI

“İktidar, ekonomi ve güvenlik meseleleri başta olmak üzere derin sıkıntı ve kaygı yaşayan halk kitlelerinin sinir uçlarıyla sürekli oynamaktadır” diye konuşan Başaran açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Ülkeyi göçmen kampına çeviren geri kabul anlaşmasından çıkılmadan (gelenlerin çoğunun derdi Avrupa’ya geçmek), Suriye hükümetiyle geri dönüş için görüşme ve yol haritası oluşturulmadan sorunun çözüm düğümünün açılması mümkün değildir. Ekonomik krizin zirve yaptığı bu günlerde işçi sınıfı başta olmak üzere halk kitlelerini dinlemek bu kadar geniş bir toplamı toptan yaftalamadan sorunun kaynağını ve çözüm yollarını anlatmak bizlerin sorumluluğundadır.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER