Antalya'da besiciler sıcak havalarla birlikte ineklerde süt veriminin düştüğüne dikkat çekti. İnekleri sıcaklık stresinden korumak için bir takım önlemler alan besiciler, önemli açıklamada bulundu.

İNEKLERDE HEM SÜT VERİMİ DÜŞÜYOR HEM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Yapılan bir araştırmaya göre süt sığırları için olması gereken çevre sıcaklığı -5 ile 18 derece arasında değişiklik gösterdiği kaydedildi. Araştırmada 20 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem bulunan ortamda inekler çoktan sıcaklık stresine girmiş olduğu bundan dolayı da süt verimini ve ineğin sağlığını direkt olarak etkilediği dikkat çekildi.  

SICAKLIĞIN İNEKLER ÜSTÜNDEKİ ETKİSİ

Yapılan araştırmaya göre ineklerde sıcaklık stresinin en önemli etkilerinden biri su tüketiminde artış olarak görüldüğü kaydedildi. İnekler sıcaklık stresini azaltmak için ve ayakta daha kolay nefes alabildiği için günde 2-3 saat daha fazla ayakta kaldığı belirtildi. 

İNEKLERİ SICAKLIK STRESİNDEN NASIL ÖNLERİZ?

Antalya'da sıcak havalarda inekler günde 200 litre kadar su içebiliyor. İsviçre'de yapılan bir araştırmaya göre inekler günlük verdiği süt miktarının 4 katı kadar su tüketebiliyor.  Bunun için günlük olarak suluklar kontrol edilmeli ve temizlenmesi önem az ediyor. İnekler serinleyebilmesi için yanları açık olan ve böylece doğal havalandırma imkanı olan ahırların çatısında izolasyon yapılması ineklerin daha serin kalmasını sağlayabilir. Günün daha serin saatlerinde daha sık besleme yapmak, inekleri daha da yemeye teşvik edebilir. 
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN