Antalya'da Şubat ayındaki sağanak ve fırtına sırasında Kaleiçi Yat Limanı’na bakan 2 bin yıllık surlara bitişik kaçak işletme zarar gördü. Yaklaşık 4 buçuk aydır zarar gören alanlarla ilgili henüz bir adım atılmadı.  

ANTALYA'DA TARİHİ SURLARDA ÇÖKME YAŞANDI! 

Antalya’da Şubat ayı içerisinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2 gün süreyle ‘turuncu kod’ uyarısı yapmıştı. Hava koşulları normale döndüğünde ise aşırı yağış, sel ve fırtınadan sonra hasarın bilançosu ortaya çıkmıştı. Yüzlerce ev ve iş yerinin sular altında kaldığı, trafiğin kilitlenip araçların suda sürüklendiği sel felaketinde kent merkezindeki tarihi Kaleiçi surlarının yat limanına bakan cephesinde kaçak bir yapıda çökme yaşandı. Şubat ayından bu yana tarihi surlara bitişik kaçak yapıyla ilgili henüz bir adım atılmadı. 

Kaleiçi Tarihi Surlar 1

TARİHİ SURLARDA KAÇAK YAPI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Helenistik Çağdan başlayarak Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan surlarda hasarın meydana geldiği alanın üzerine brandalarla çevrili kaçak bir işletme yerleştirilmiş olduğu görüldü. 2 bin yılı aşkın süre ayakta kalan surlara bitişik yapılan kaçak yapıda yaşanan çökmenin ardından Muratpaşa Belediyesi bölgeyi koruma kalkanına aldı. 

 SAYIŞTAY VE AKİP’İN RAPORUNDA YER ALDI

Antik kentte kaçak yapı denetimsizliğinin yanında imar planları üzerinden yapılan uygulamalar da Sayıştay raporlarıyla tespit edildi. Antalya Kent İzleme Platformu’nun (AKİP) geçtiğimiz aylarda yayımladığı ‘2023 Kent Hakkı İhlalleri’ raporunda da “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kaleiçi Antik Kenti’nde limana bakan surların bitişiğindeki kamuya ait taşınmazları tahsis listesine koydu. Bakanlık tarafından daha önce kiraya verilen ve otel-restoran olarak kullanılan tescilli yapılarda izinsiz uygulamaların yapıldığı belirlendi” uyarısı yer aldı.

Kaleiçi Tarihi Surlar 3

NE OLMUŞTU?

Antalya’da Şubat ayında yaşanan ve 2 gün süren sağanak yağışın ardından şehir genelinde bir felaket yaşanmıştı. Turuncu kodla uyarılmasının ardından Şubat ayında 2 gün yoğun sağanak yağışa maruz kalan Antalya’da birçok araç, ev ve iş yeri sular altında kalmıştı. Kısmi olarak sel sularına maruz kalan kentin tarihi Kaleiçi bölgesinde ise surlara bitişik yapılan kaçak yapıda toprak göçüğü yaşanırken bazı bölümlerde ise sur taşları Kaleiçi’ne yuvarlanmıştı. Göçüğün yaşandığı bölgenin üzerinde yer alan bir işletmenin altında ise büyük bir boşluk oluştu. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER