Antalya’nın Alanya ilçesi Konaklı mevkiinde bulunan bir otelin sahilinde, tekne pervanesinin çarpması sonucu kabuk ve boyun bölgesinde derin kesik oluşan ve geçtiğimiz Cumartesi günü kıyıya vuran deniz kaplumbağası, personelin müdahalesiyle kurtuldu.   

YARALI DENİZ KAPLUMBAĞASI YAŞAMA TUTUNDU 

DEKAFOK Kıyı Koruma Derneği’nin 2021 yılından beri yürüttüğü deniz kaplumbağası koruma çalışmalarının en önemli parçalarından biri olan bilinçlendirme ve farkındalık amaçlı eğitim sonucunda, konuya hâkim olan otel personelinin duyarlı davranışı sayesinde, yaralı bir deniz kaplumbağası yaşama tutundu. 

Antalya’da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tedavi Altına Alındı

Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı

YETKİLİLERE HEMEN HABER VERİLDİ

Alanya’da tekne pervanesinin çarpması sonucu yaralanan ve kıyıya vuran deniz kaplumbağası görenleri şoka uğrattı. Hareket halinde olduğu görülen deniz kaplumbağasının derisini ıslak havlularla örterek kurumasını engelleyen personel, Alanya Doğa Koruma ve Millî Parklar şefliğine haber verdi. 

TEKNE PERVANESİNE ÇARPMASI SONUCU YARALANDI 

Doğa Koruma ekiplerinin bölgeye gelmesiyle uzmanlar tarafından tedavi altına alınan deniz kaplumbağasının, ilk belirlemelere göre tekne pervanesinin çarpması sonucu yaralandığı bildirildi. Otel çalışanları sayesinde hayatta tutunana deniz kaplumbağası tedavi merkezine götürüldü. 

TEKRARDAN DENİZE BIRAKILDI 

Boyun ve kabuk bölgesinde derin kesik oluşan deniz kaplumbağasının, otel personeli ve Doğa Koruma şefliğinin hızlı müdahalesi sayesinde durumunun iyiye gittiği öğrenildi. Alanya DKMP ekiplerine teslim edilen deniz kaplumbağası, tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra tekrar denize bırakılacak. 


                              
 

Kaynak: İHA