Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı Antalya Düden Çayı’ndaki balık ölümleri! Nedeni günler sonra ortaya çıktı

Dünyada orijini bozulmamış saf ırk halinde yaşayan alageyiklerin yaşadığı tek bölge olan Antalya'nın Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, olası bir orman yangını veya salgın hastalıktan sonucu alageyiklerin etkilenmesi ve nesillerinin sona ermemesi için başka bölgelere naklediliyor.Tam 111 alageyik, Antalya'daki doğal yaşam alanlarından sürgün edilerek başka bölgelere nakledildi.

1960’LI YILLARDA SAYILARI 7’YE KADAR DÜŞTÜ 

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve kritik seviyede bulunan hayvanlar arasında olan alageyikler, dünyadaki saf ırk olarak yaşayabildikleri tek doğal yayılış alanı olan Antalya Düzlerçamı bölgesinde yaşıyorlar. Alageyiklerin (dama dama) sayısı 1960'lı yıllarda 7'ye kadar düşünce dönemin yetkililerinin geyikleri korumak için çalışmalarını hızla artırdı. Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yer alan Eşen Adası Yaban Hayvanları Üretme Yeri'nde yaşamlarını sürdüren alageyikler, 13 yıldır bölgede çıkabilecek bir orman yangını ya da salgın hastalıktan etkilenerek nesilleri tehlike altına girmesini önlemek amacıyla amacıyla başka bölgelere naklediliyor.

GEYİKLER FARKLI BÖLGELER NAKİL EDİLDİ 

Antalya'daki üretim yerinden Dilek Yarımadası'na 21, Köyceğiz'e 28, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı'na 4, Manavgat'a 28, Kovada Gölü Milli Parkı'na 20 geyik nakli yapıldı. Üretim yerinden Kaş Dumandağı Alageyik Yerleştirme Sahası'na da ilk kez yerleştirmede bulunuldu. Bölgeye nakledilmek üzere 10 alageyik Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından özenle yaban hayvanı nakil kutusuna konuldu. Alageyikler, üstü açık arazi araçlarıyla özgürlüklerine kavuşacakları alana götürüldü. Eşen Adası Yaban Hayvanları Üretme Yeri Şefi Ertürk Reçber, nakil yapılması planlandığında yemleme yapılarak alageyikleri yakalama kapanına alıştırdıklarını belirtti.

NAKLEDİLECEK GEYİKLER NASIL YAKALANIYOR?

Kapanı kamera sistemi ile kontrol altında tutularak beklediklerini aktaran Reçber, "Bu işlem günler sürüyor. Alageyiklerin kapana girişi sonrası gerekli kontroller yapılarak kapı kapatılıyor ve yakalanan alageyiklerin nakil işlemlerine geçiliyor. Ayrıca gerekli durumlarda ağ kullanılarak da alageyikler yakalanabiliyor. Yakalama sonrası tasma ve kulak küpesi takılması, kan alınması gibi işlemlerin akabinde alageyikler nakil sandıklarına alınıyor ve araçlara yüklenerek salım yapılacak bölgeye taşınıyor. Bu süreç boyunca yolda sık sık durularak gerekli kontroller yapılıyor." dedi.

“NESİLLERİ NEREDEYSE BİTMEK ÜZEREYDİ”

Alageyiklerin bölgenin simge hayvanlarından olduğunu anlatan Reçber, "Nesilleri 1960'lı yıllarda neredeyse bitmek üzereydi. Çalışmalar sayesinde sayılarını arttırdık ancak bölgede çıkabilecek bir orman yangını ya da salgın hastalık yıllardan bu yana süren çalışmaları bir anda yok edebilirdi. Bu nedenle Türkiye'nin farklı bölgelerine alageyikler taşınarak oralarda da doğal yaşamlarını sürdürmelerini amaçlıyoruz." diye konuştu.


 

Kaynak: AA