Muratpaşa ilçesinde kurulan Cuma Pazarı’nda zeytinyağı altın değerinde satışa sunuldu. Yeni sezon üretimden elde edilen zeytinyağının litresi 400 liradan satılırken, bir önceki yıla ait zeytinyağının litresi ise 250 liradan satışa sunuluyor. Tüketiciler pahalı olması nedeniyle zeytinyağı tüketiminden uzaklaşıyor.

DÜŞÜK REKOLTE FİYATLARI TETİKLEDİ

2022 yılında gerek fiyat, gerekse rekolte artışı anlamında altın sezonunu yaşayan zeytinyağında, bu sezon ciddi bir rekolte düşüşü yaşandı. Hem düşük üretim, hem yüksek enflasyonist ortam, hem de dünya fiyatlarının etkisiyle zeytinyağı fiyatlarında büyük bir artış olacağı tespitini yapan sektör temsilcileri, 2022 yılında bu zamanlar 115 lira dolayında olan 1 litre perakende zeytinyağı fiyatının şu an 400 lirayı aştığını, bunun 600 liraya kadar çıkabileceğini dile getirdiler.

Sıcak hava gidiyor, dondurucu soğuk geliyor! Türkiye, buz kesecek. Mart ayına dikkat… Sıcak hava gidiyor, dondurucu soğuk geliyor! Türkiye, buz kesecek. Mart ayına dikkat…

TAKLİT ÜRÜNLERE DİKKAT

Zeytinyağı taklit ve tağşişi yapılabilen en uygun ürün. Muhtemel fiyat artışında bu yıl çok fazla taklit ürünün piyasaya girebileceği uyarısında bulunan sektör temsilcileri, “Zeytinyağına ayçiçeği, pamuk veya fındık yağı karıştırılıyor. Bakanlığın özellikle bu seneye dikkat etmesi gerek. Denetimler arttırılmalı” çağrısı yaptı. Uzmanlar ise merdiven altı ürünlere ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundular:

“Tüketicilerimize, üreticimizin emeklerini çalan bu insanları tespit ettiklerinde veya bu tür yağları gördüklerinde Alo 174 Gıda Hattı'na şikayet etmelerini, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmalarını, kesinlikle ve kesinlikle bu yağları almamalarını tavsiye ediyoruz. Yalan üzerine kurulmuş ticari dolandırıcılık olayı var.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER