Türkiye'nin narenciye deposu olan ve Avrupaya ihraç edilen narenciye üreticilerinin başı dertte! Antalya'da sel felaketi, girdi maliyetleri derken bir de böcek tehlikesinin olması üreticileri endişelendirdi. Üreticilerin bu endişesine karşı Tarım İl Müdürlüğü portakalları zarar veren kahverengi kokarca zararlı böceğiyle mücadele için Trissolcus Japonicus avcı böceği saldı. Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yayılmaya başlayan kahverengi kokarca zararlı böceğiyle mücadele için Antalya'da portakal bahçesine Trissolcus Japonicus avcı böceği salındı. Böcek, zararlının yumurtalarını parazitleyip doğal mücadeleyle ilaç kullanımının önüne geçecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden kırsala büyük destek! Üreticilere balya balya yardım… Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden kırsala büyük destek! Üreticilere balya balya yardım…

KİMYASAL KULLANILMADAN BÖCEKLER İMHA EDİLİYOR

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM), bölgede üretim yapan çiftçiler için zararlılarla mücadelede kimyasal kullanımının önüne geçmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Aksu ilçesinde portakal üreticilerinin ilaç kullanımının azaltılması için kahverengi kokarca zararlısına karşı, Trissolcus Japonicus faydalı böceği salındı. Ağaçlara tüpler içinde bırakılan Trissolcus Japonicus, kısa sürede alandaki ağaçlarda yayılarak zararlı böceğin konaklamasının önüne geçecek.

AĞAÇLARA BİNİN ÜZERİNDE BÖCEK SALINDI

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, zararlı ve hastalıklarla ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, "Kahverengi kokarca dediğimiz ve birçok hastalığa neden olan zararlının avcısını salıyoruz. Bu böcekler faydalı böcekler. Doğada zararlı böceklerin yumurtalarını parazitliyor. Oradan çıkan böcekler de faydalı böcek oluyor" dedi. Binin üzerinde böcek salımı yaptıklarını kaydeden Erkal, zirai mücadelede kimyasal yöntemin, mücadelenin son adımı olduğunu, bu yöntemin ise doğal ve etkili olduğunu söyledi.

ÜRETİCİ ENDİŞELİ

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü de biyolojik mücadelenin yıllardır sürdüğünü aktardı. Pis kokulu kokarca böceğinin artmasıyla ilgili endişeler olduğunu belirten Ünlü, "Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde bu böceğin artması yönünde endişe var. Avcı böcekler yumurtaları parazitleyip mücadele ediyor. Asıl amacımız, bu avcı böceği bünyemizde üretmek" diye konuştu. 

Kaynak: DHA