Muratpaşa ilçesindeki Nadire Konuk ve Ali Oğuz Konuk Ortaokulu’nun Yıldız ve Küçük Kızlar Hentbol Takımı’nın sporcuları, tüm imkansızlıklara rağmen okul bahçesindeki asfalt ve beton zeminde antrenmanlarını yapıyor. Sıcak ve soğuk havada yılmayan ve günde 2 saat bidonlarla idmanlarını gerçekleştiren küçük sporcular, bu çalışmalarının karşılığını aldı. Okulun Yıldız Kızlar Hentbol Takımı kendilerine rakip tanımayarak üst üste üçünü kez Türkiye şampiyonluğuna uzanıp tarihe geçti. Genç kızların bir sonraki hedefi ise dünya liseler şampiyonasında kürsüye çıkmak. 

"4 YIL İÇERİSİNDE TAKIMI ÇOK İYİ YERLERE GETİRDİK" 

2018 yılında Antalya’ya geldiğini belirten takımın antrenörü Sertan Sarpaş, “Bu okulda hentbolun başarılı olacağına daha ilk günden inandık. Müdür beye bunu nasıl başaracağımı dosya olarak sundum. Buna inanmak kolay değildi ama müdür bey bize inandı. Kısa sürede takımlarımızı kurduk. Kız öğrencilerimiz ile hiç zaman kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Önce kendimiz inandık, çok mücadele verdik. 4 yıl içerisinde takımı çok iyi yere getirdik. Sonra pandemi ortaya çıktı. Bu süreçte çocuklar azimle çalışmaya devam etti. Bizim şartlarımız çok da iyi değildi, rakiplerimiz gibi konforlu alanlarda çalışmadık. Bizim çalıştığımız toplar da farklıdır. 3 yıldır çok güzel şekilde Antalya’mızı temsil ediyoruz. Üç defa üst üste yıldızlarda şampiyon olarak Türkiye ve tarihine geçtik. Arka arkaya şampiyon olan takım sayısı çok azdır. Biz bunu başardık, bu gurur öğrencilerimin ve bize her koşulda destek veren okul yönetimimizindir. Şimdi hedefimizde dünya liseler şampiyonasında kupa kaldırarak kürsüye çıkmak. Bu konuda kızlarımıza çok fazla desteğe ihtiyacımız var” dedi. 

Ortaokul Hentbol Şampiyonu Kızlar

“ÖĞRENCİLERİMİZ HENTBOL İLE BÜYÜYOR"

Nadire Konuk ve Ali Oğuz Konuk Ortaokulu’nun hentbol başarısından söz eden Sarpaş, “Biz başarı kazandıkça müdürümüzün de desteği çok fazla oldu. Şu anda iki ve üçüncü sınıflarda 150’ye yakın öğrencimiz var. Öğrencilerimiz hentbol ile büyüyorlar. Öğrencilerimizden çok fazla talep alıyoruz. Bizim için teneffüsler antrenman zamanları oldu. Çok çalıştık, umarım bu başarılarımız artarak devam eder. Biz bu başarımızın daha da devam edeceğine inanıyoruz. Bizim başarımız diğer okullara da örnek olmaya başladı. Birçok okulda artık hentbol takımlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar var. Spor yapmak spora ilgi vermek gençlerimizi bu alana yönlendirmek hem onlar açısından hem de ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir” sözlerine yer verdi. 

HEDEF DÜNYA LİSELER ŞAMPİYONLUĞU

Takın arkadaşları ile birlikte üç yıldır şampiyon olduklarını ifade eden Gazel Dikme, “Hayatımın en önemli anlarından bir tanesi hentbol ile tanışmamdır. Sertan Sarpaş hocamızın desteği ile çok güzel başarılar elde ettik. 3 yıldır rakiplerimizi yenerek kupanın sahibi olduk. Bir sonraki amacımız dünya liseler şampiyonluğunu hedefliyoruz. Umarım orada da şehrimizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil ederiz” dedi. 

"BİZ İNANARAK BAŞARDIK"

Ceylin Çetin ise şu ifadeler yer verdi:

“Bir, iki derken bu sene üçüncü şampiyonluk kupasını kaldırdık. Çok mutluyuz, öncelikle bize inanan ve güvenen okulumuzu, hocamızı ve ailelerimizi mahcup etmedik. Bizim üzerimizde çok fazla hakları var. Biz inanarak başladık, şimdide gururluyuz.”

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN