Turizm kenti Antalya 2024 yılına rekorlarla başladı. Bu yıl sezona iyi bir başlangıç yapan turizm kentinde ilk 5 ayda 4 milyona yakın ziyaretçi ile yeni bir rekora imza atıldı. Antalya'nın yılın ilk 5 ayında ağırladığı ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16,26 arttı. Turizmde tüm zamanların en iyi başlangıcı rekorunu tazeleyen Antalya ilk 5 ayda toplam 3 milyon 959 bin 267 ziyaretçi ağırladı. 

EN FAZLA ZİYARETÇİ ALMANYA'DAN

Yılın ilk 5 aylık döneminde Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanya ilk sıradaki yerini bu sene de korudu. Antalya’ya en çok ziyaretçi 974 bin 272 ile Almanya’dan gelirken Rusya Federasyonu 857 bin 862 ziyaretçi ile ikinci, İngiltere 451 bin 341 ziyaretçi ile üçüncü sırada yer aldı. İngiltere'yi sırasıyla Polonya, Hollanda, Kazakistan, Ukrayna, Litvanya, Belçika ve Fransa takip etti.  

RUSYA, MAYIS'TA ALMANYA'NIN ÖNÜNE GEÇTİ

Denizi, kumu, güneşi, tarihî ve doğal güzellikleri, kültürel yapıları ve antik kentleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan Antalya, mayıs ayında da ziyaretçi sayısında rekor kırdı. Bu yılın mayıs ayında Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,72 artarak 1 milyon 892 bin 302 oldu. Yeni bir rekora imza atılan mayıs ayında Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında da Rusya Federasyonu ilk sırada yer aldı. 

ANTALYA’YA HAVADAN UÇAK YAĞDI

Uluslararası alanda hizmet veren Antalya Havalimanında yılın ilk 5 ayındaki rakamlar 2023 yılının ilk 5 ayını geride bıraktı. 204 ülkeye ve 211 noktaya uçuşun gerçekleştiği Antalya Uluslararası Havalimanına bugün bin 150 uçak iniş gerçekleştirdi. Antalya Havalimanı 2024 yılının rekorunu kırdı. Yaşanan yoğunluktan dolayı Antalya’ya inmek isteyen birçok uçak havada tur atmak zorunda kaldı. Afyon, Isparta, Burdur, Korkuteli hava sahasında tur atan uçaklar sırayla başarılı bir şekilde havalimanına iniş gerçekleştirdi. 

"VERİMLİ BİR TURİZM SEZONU GEÇİRİYORUZ"

Körfez Gazetesi muhabirine özel açıklamalarda bulunan Antalya Havalimanı Hudut Mülki İdare Amiri Suat Seyitoğlu, haziran ayının yoğun geçmesi beklendiğini belirtti. Seyitoğlu, “Bugün 2024 yılının inen uçak rekorunu kırdık. Bundan dolayı havada bir yoğunluk yaşanıyor. Bazı uçaklarımız çok kısa tur atmak zorunda kaldı. Verimli bir turizm sezonu geçiriyoruz. Sayılarımız artarak devam edecek” dedi. 


 

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN