Dünya Sağlık Örgütü obezite haritası yayınladı. Haritaya göre Türkiye yüzde 66,8’lik bir oranla Avrupa’nın en obez ülkesi oldu. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile obezite ile mücadele edilebileceğinin altını çizen uzmanlar, obezite ve obeziteden korunma yollarını sizleri için özetledi. İşte detaylar…

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan obezite haritasına göre Türkiye yüzde 66,8’lik bir oranla Avrupa’nın en obez ülkesi oldu. Obezitenin ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, “Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, yüksek tansiyon, solunum problemleri ve eklem hastalıkları gibi riskler obezite ile doğrudan ilişkilidir. Obezite, hem fiziksel hem de psikolojik birçok problemi beraberinde getirir. Obezitenin tedavi edilmesi, söz konusu sağlık risklerini azaltır ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır” diye konuştu. 

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 16 Nisan Salı günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 16 Nisan Salı günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

OBOZİTENİN TEDAVİSİ

Obezite tedavi yöntemlerine de değinen Ateş, “Obezite tedavisinde genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ön plandadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite temel taşlardır. Bunun yanı sıra, bazı durumlarda ilaç tedavisi veya psikolojik destek de gerekebilir. Obezite cerrahisinin genellikle diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayan ve belirli bir vücut kitle indeksi normal değerlerinin üzerinde olan hastalara uygulanır. Mide bypassı ve tüp mide ameliyatı gibi çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu operasyonlar, mide hacmini küçülterek veya yiyeceklerin emilim yolunu değiştirerek kişinin daha az yemesine ve hızlı doymasına yardımcı olur” ifadelerine yer verdi. 

Cerrahi tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenlere değinen Gökhan Ateş, "Cerrahi tedavi sonrası küçük porsiyonlarla beslenme, yeterli protein alımı, şekerli ve yağlı gıdalardan kaçınma gibi yeni alışkanlıklar edinmeniz önemlidir” dedi.

 
 

Kaynak: İHA