Avukat Feyza Altun'un, geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabından yaptığı "Şeriatına sokayım" cümlesi içeren paylaşımı nedeniyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Feyza Altun ve avukatları katıldı.

"KİMSEYİ GALEYANA GETİRMEDİM"

Duruşmada savunmasını yapan Altun, "Olay tarihinde Farsça bir şiir paylaşmıştım. Bu paylaşıma biri 'Feyza şeriat atak mı geçiriyorsun' yazmış. Sonra ben de iddianameye konu tweeti attım. Tweetin yanlış anlaşılabileceğini fark edince 5-10 dakika içerisinde sildim. Ben kimseyi galeyana getirmedim. Suç işleyenler aslında bu tweeti yayanlar ve gündeme getirenlerdir. Dava konusu paylaşımı yaptığım için pişman değilim." diyerek beraatini talep etti. Sanık avukatı Oğuzhan Aslan ise "şeriat kelimesinin İslam ile bağdaştırılamayacağını, müvekkilinin paylaşımında şeriatı eleştirdiğini" söyledi.

"İSLAM HUKUKUNA ALENEN KÜFÜR İÇERİYOR"

Cumhuriyet savcısı tarafından açıklanan mütalaada, sanığın iddianamede belirtildiği üzere Kur'an'daki ayetler ve Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam hukukuna alenen küfrettiği kaydedildi. Mütalaada suça konu paylaşımın sosyal medyada hızlıca etkileşime girdiği ve çokça görüntülendiği, sanığın paylaşımına ilişkin olarak çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından da dini değerlere yönelik ağır saldırı olduğunun kabulü ile yoğun bir tepkide bulunulduğunun görüldüğü, sanığın kamu barışını bozmaya elverişli bir şekilde halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı kanaatine ulaşıldığı belirtildi.

Antalya'da kayıp genç kız her yerde aranıyor! Antalya'da kayıp genç kız her yerde aranıyor!

"SORUŞTURMA HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE BAŞLATILDI"

Verilecek cezada alt sınırdan uzaklaşılmasını talep eden savcı, sanığın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatı Emrah Karatay, soruşturmanın hukuka aykırı şekilde başlatıldığını öne sürdü. Kararını açıklayan hakim, sanık Feyza Altun hakkında "halkın belirli bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 ay hapis cezasına hükmetti. Sanık Altun hakkında uygulanan adli kontrol hükümleri ise kaldırıldı.

PİŞMANLIK YOK İNDİRİM YOK

Öte yandan kararda, sanığın işlediği suç nedeniyle pişmanlık duymadığı anlaşıldığından hakkında indirim hükümlerinin uygulanmasına gerek olmadığı belirtildi.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Kararın ardından basın açıklaması yapan Feyza Altun, üst hadden cezalandırılmasının talep edildiğini, sorulduğunda pişman olmadığını söylediğini ve kendisine 9 ay hapis cezası verildiğini belirterek, karara itiraz edeceğini dile getirdi.

Kaynak: AA