Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki opera sahnesinde gerçekleşen prömiyer gecesinde, İtalyan besteci Pietro Mascagni'nin klasikleşmiş eseri 'Cavalleria Rusticana' ile Ruggero Leoncavallo'nun bestelediği 'I Pagliacci' operaları birlikte sahnelendi. İtalyan operasının 'Verismo' olarak adlandırılan gerçekçilik döneminde bestelenmiş bu iki eser, bir sahneleme geleneği olarak yaklaşık 130 yıldır birbiri ardına sahneleniyor.

SİCİLYA'DA YASAK AŞK

Mascagni'nin 1890'da prömiyeri yapılan ve büyük beğeni toplayan tek perdelik 'Cavalleria Rusticana' eseri, Sicilya'nın bir köyünde geçen yasak aşkı ve neden olduğu yıkımı anlatıyor. 'I Pagliacci' operasında ise kıskançlığı hastalık halini almış, kendisinden oldukça küçük olan karısını ve aşığını sahnede gösteri sırasında öldüren palyaço Canio'nun dramı ele alınıyor.

Antalya’da tarihi surlardaki 800 yıllık mesaj! Okuyunca çok şaşıracaksınız… Antalya’da tarihi surlardaki 800 yıllık mesaj! Okuyunca çok şaşıracaksınız…

SAHNEDE ZENGİN KADRO

Antalya DOB Orkestrası'nı İtalyan şef Lorenzo Castriota'nın yönettiği eserde başkemancılığı Fahrettin Arda üstlendi. Rejisör Ayşe Dağıstanlı Parlar tarafından sahneye konulan eserlerin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Tülay Şimşek, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografisi Bader Çakan tarafından hazırlandı. Türkçe üst yazı ile İtalyanca seslendirilen eserde Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek ile Antalya DOB Çocuk Korosu Sinem Emine Ulusoy tarafından çalıştırıldı.

Antalya DOB'un deneyimli solist, orkestra ve koro sanatçılarının görev aldığı 'Cavalleria Rusticana' eserinde 'Santuzza' rolünü Arzu Yaman, 'Turiddu' rolünü Burak Pektaş, 'Alfio' rolünü Tamer Peker, 'Lola' rolünü Seçil Fenercioğlu, 'Mamma Lucia' rolünü Tuğçe Oğuzülgen; 'I Pagliacci' eserinde ise 'Canio' rolünü Göksay Yaran, 'Nedda' rolünü Nurdan Küçükekmekçi, 'Tonio' rolünü Serhat Konukman, 'Silvio' rolünü Umut Tarık Akça,  'Peppe' rolünü Devrim Demirel, 'Commedia Dell' Arte Dansçıları' rolünü Mustafa Kaya ve Cemre İpek Velioğlu canlandırdı.

OLUMSUZ HAVA SANATSEVERLERİ YILDIRMADI

Antalya'daki hava muhalefetine rağmen tamamen dolu olan salonda sanatseverler Antalya DOB sanatçılarının muhteşem performanslarını ayakta alkışladı. Heyecanla izlenen eseler 28 Kasım Salı akşamı saat 20.00'de tekrar sahnelenecek.