Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen TÜBİTAK 31. Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni'nde konuştu. Bakan Kacır, konuşmasında siyasi ve ekonomik bağımsızlığın yolunun bilim ve teknolojide etkin ve yetkin bir ülke olmaktan geçtiğini ve bölgesinde güç sahibi, dünyada söz sahibi bir Türkiye olarak çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini belirtti.
 

TÜRK BAYRAĞI UZAYDA

Dünyada eşi benzeri olmayan insansız hava araçları geliştirdiklerini, yerli ve milli otomobil Togg ile mobilitede çağır açtıklarını anlatan Kacır, Türk astronot ve bilim misyonu ile Türk bayrağını uzayda dalgalandırdıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı'nı inşa ederken, kritik teknolojilerde, tam bağımsız Türkiye'ye doğru yürüdüklerini dile getiren Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda bilim ve teknolojide yeni bir çağın kapılarını araladıklarını bildirdi. Merak eden, sorgulayan, araştıran, keşfeden, çözüm üreten bir gençliğin peşinde, tüm imkanları gençler için seferber ettiklerini belirten Kacır, bilim olimpiyatlarıyla gençlerin bilimsel gelişimine katkı sağladıklarını, bilim ve teknoloji dünyasına adım atmalarına imkan tanıdıklarını kaydetti.

Alper Gezeravcı: “Türk gençlerinin hayalleri kısıtlanamaz” Alper Gezeravcı: “Türk gençlerinin hayalleri kısıtlanamaz”

ASLA PES ETMEYECEKSİNİZ”

2018'den bugüne lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik burs ve destek programları kapsamında 73 bin gence 6,2 milyar lira destek verdiklerini söyleyen Kacır, TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programı (BiGG) ile gençlerin üniversite çağında projelerini girişime dönüştürmelerine imkan sağladıklarını ifade etti. Bakanlık olarak desteklerin sayılamayacak kadar fazla olduğunu belirten Kacır, şunları kaydetti: "İnanıyorum ki, biz, gençlerimize yatırım yaptıkça, onlara güvendiğimizi hissettirdikçe, bu ülkeden daha nice Selçuk Bayraktarlar, Aziz Sancarlar, Alper Gezeravcılar çıkacak. Tabii bunun için gençler, Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar Hocamızın dediği gibi, birincisi, çok çalışacak ve asla pes etmeyeceksiniz. İkincisi, merak ettiğiniz, çalıştığınız konuyla ilgili olayları takip edeceksiniz. Üçüncüsü, en yeni teknolojileri bilip kendi işinizde uygulayacaksınız. Yeter ki siz hayal kurmaktan, inanmaktan, çalışmaktan uzak durmayın. Milli Teknoloji Hamlesi, gençlerimizin ellerinde yükselecek."

Bakan Kacır, törende ödül alan gençleri, ailelerini ve hocalarını tebrik etti.
 

Kaynak: AA