Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ülkemizin zengin biyoçeşitliliğinin nadide üyelerinden Alageyiklere değindi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Bakan Yumaklı, Alageyikler için Ana Vatanı Anadolu olan Antalya'yı işaret etti.

"ÖMRÜNÜZ UZUN OLSUN"

Yaşat-Koru-Sev sloganı ile Milli Parklar'ı etiketleyen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuya ilişkin paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin zengin biyoçeşitliliğinin nadide üyelerinden “Alageyik”lerimizin bozulmamış tek yaşam alanının Antalya olduğunu biliyor muydunuz? Ömrünüz uzun olsun. Anadolu her daim yuvanız kalsın. 'Yaşat-Koru-Sev' @milliparklar"

"ÇOK İYİ KOKU ALMA YENEĞİNE SAHİPTİR"

Paylaşımını grafiklerle destekleyen Bakan Yumaklı'nın açıklamasında şu veriler yer buldu:

"ANA VATANI ANADOLU OLAN 

Alageyik (Ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında olduğu biliniyor) 

Bilimsel adı: Dama Dama 

Genel özellikleri

Türkiye'de alageyiğin doğal olarak bulunduğu tek bölge olan Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, aynı zamanda türün gen merkezidir.

Çok iyi koku alma yeteneğine sahiptirler. Kendileri için tehlike hissettikleri zamanlarda korunmak amacıyla hızla bulundukları yerden uzaklaşırlar.

Erkek alageyikler 60-100 kg, dişi alageyikler ise 30-50 kg arası ağırlığa sahiptir Erkek alageyikler yaba şeklindeki boynuzları ile tanınır. Dişilerde ise boynuz yoktur 90-100 cm 75-85 cm Boy 

Yaşam süreleri ortalama 12 ila 18 yıldır.

Ülkemizde korunan türler listesinde yer alan alageyiklerin hiçbir şekilde avına izin verilmez."

Kaynak: HABER MERKEZİ