Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Avusturya maçında "bozkurt" işareti yaptığı için UEFA'nın iki maç ceza verdiği Merih Demiral'a ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.  

"EN GÜZEL CEVABI SAHADA VERECEKLER"

Başkan Böcek'in, resmi sosyal medya hesabından "BeFairUEFA (Adil ol UEFA)" etiketi ile yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer buldu: "UEFA’nın milli futbolcumuz Merih Demiral’a verdiği 2 maç men cezası kabul edilemez ve art niyetlidir. Her yerde olduğu gibi sporda da ayrımcılığa ve çifte standarda karşıyız. Milli Takımımız bu tutuma gereken en güzel cevabı yarınki Hollanda maçını kazanarak sahada verecektir."

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

EURO 2024 Son 16 maçında Avusturya'yı 2-1 yendiğimiz karşılaşmada 2 golümüzü atan Merih Demiral, ikinci golden sonraki 'bozkurt' işaretiyle tartışmaların odak noktası olmuştu. Demiral'ın gol sevinci sırasında elleriyle 'bozkurt' işareti yapması, UEFA tarafından 'siyasi' olarak algılandı ve soruşturma başlatıldı. 

UEFA'nın resmi sitesinden yaptığı açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir" ifadelerine yer verildi.

Soruşturma sonrasında TFF, 30 sayfalık bir savunma yaptı. Ancak UEFA, savunmanın verilmesinden kısa bir süre sonra Merih Demiral için 2 maç men cezası verdi. Merih, yarın akşam EURO 2024 çeyrek finalinde Hollanda ile oynanacak karşılaşmada forma giyemeyecek.

Muhabir: DUYGU TEKİN