Ata sporu yağlı güreş, İstanbul Kağıthane Belediyesi'nin 31’nci kez düzenlediği etkinlikte yaşatıldı. Kağıthane güreşlerinde başpehlivan İsmail Balaban’ın açıklamaları damga vurdu. 

700 PEHLİVAN KOL BAĞLADI

Kağıthane Belediyesi'nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 31’ncisi düzenlediği yağlı güreş etkinlikleri Hasbahçe'de gerçekleştirildi. Müsabakalarda federasyona kayıtlı 700’e yakın sporcu mücadele etti. Kağıthane Yağlı Güreşleri her yaştan sporcuyu ve İsmail Balaban, Turan Balaban, Recep Kara, Mustafa Taş, Abdullah Güngör gibi Türkiye’nin en ünlü başpehlivanlarını misafir ederken, İstanbullulara da unutulmaz bir gün yaşattı.

BAŞPEHLİVAN MUSTAFA TAŞ OLDU

Kıran kırana geçen güreşlerin sonunda Mustafa Taş ve Hüseyin Gümüşalan finale kalmayı başardı. Finalde Taş, rakibi Gümüşalan'ı yenerek 31. Kağıthane Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı oldu. Mustafa Taş başpehlivanlık kupasını Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin'in elinden aldı. Kağıthane Yağlı Güreşlerinde bu sene Hüseyin Gümüşalan ikinci olurken Ünal Karaman ve Feyzullah Aktürk üçüncülüğü birlikte paylaştı. 

İSMAİL BALABABAN’DAN ‘OLİMPİYAT’ BENZETMESİ

Yağlı güreş sezonunun başladığını söyleyen Başpehlivan İsmail Balaban, “Yağlı güreş sezonumuz başladı. Bugün de Kağıthane Er Meydanı’ndayız. Özellikle Kırkpınar’dan önce yapılan önemli bir organizasyon. Çünkü Edirne Kırkpınar Güreşleri, yağlı güreşlerin olimpiyatı. Burada Kırkpınar’dan önce rakiplerimizi deniyoruz ve kıran kırana müsabakalar yapılıyor. Seyircilerimiz de sağ olsunlar bizi yalnız bırakmadılar. Bu organizasyonda emeği geçen Kağıthane Belediye Başkanımıza ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

KIRKPINAR’I ARATMAYAN BİR ORTAM 

Kırkpınar’a çok az bir zaman kaldığını söyleyen Başpehlivan Erkan Ertan, “Sadabat Er Meydanı’ndayız. Birazdan Başpehlivanlar olarak soyunacağız. Kırkpınar’a çok az bir zaman kaldı. Burada herkes birbirini deniyor. Hava da güzel burada genelde yağmur yağardı ama Kırkpınar’ı aratmayan bir ortam var şu an burada” dedi.
 

Kaynak: İHA