Antalya Kültür Sanat (AKS) çatısı altında 11 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen 'Bir Başka Antalya' sanat çalıştayının basın lansmanı ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. 25 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında Kilit Grup ana sponsorluğunda Nirvana Cosmopolitan’da başlayan çalıştaya, Devabil Kara, Fevzi Karakoç, Habip Aydoğdu, Hanefi Yeter, Reyhan Abacıoğlu, Serpil Yeter ve Zeliha Akçaoğlu katıldı. Cumhuriyetin sanat mirasının taşıyıcıları Türk ressamların Antalya’yı anlatacakları seçki, 2 Aralık 2023 - 14 Ocak 2024 tarihleri arasında AKS’ta sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 'Bir Başka Antalya' basın lansmanı, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, Nirvana Otel CEO’su Korhan Alşan, ATSO Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Meclis Üyesi Ömer Gilan, Sergi Küratörü Prof. Mustafa Ağatekin, Seramik ve Cam Sanatçısı Şebnem Bahar ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşti.

Adana'da Anadolu'nun zengin mirasını modern sanatla harmanladı Adana'da Anadolu'nun zengin mirasını modern sanatla harmanladı

GELECEĞİN KÜLTÜR-SANAT ZENGİNLİĞİNİ BESLEME HEDEFİ

ATSO olarak Antalya’nın çağlar boyu sahip olduğu kültürel, tarihsel, geleneksel ve bölgesel değerlerini, çağdaş Türk resminin önde gelen isimlerinin fırçasından gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan sergide sürdürülebilir bir kültürel gelecek olgusuna dikkat çekiliyor. Yalnızca var olan kültürel mirasın izlenimlerini değil, geleceğin kültür-sanat zenginliğini de beslemeyi hedefleyen sergi 14 Ocak 2024 tarihine dek Antalya Kültür Sanat'ta ziyarete açık olacak. 

ANTALYA'NIN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI

'Bir Başka Antalya' projesinin, sürdürülebilir bir kültürel gelecek için Türk resminin önemli sanatçılarıyla gerçekleştirdikleri bir kültür sanat projesi olduğunu kaydeden Başkan Ali Bahar,

“Dört yıl boyunca farklı sanat alanlarından gelen sanatçılarla gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu proje sonunda hedefimiz, projeye katılarak destek veren değerli sanatçılarımızın eserlerinden bir koleksiyon oluşturmak, oluşan bu koleksiyonu ulusal ve uluslararası düzeyde Antalya’nın tanıtımına çok önemli katkı verecek kalıcı kurumsal yapılara taşımaktır" diye konuştu.

"ANTALYA’NIN KÜLTÜR ENVANTERİ İÇİN KALICI ESERLER ORTAYA KOYACAĞIZ"

“ATSO olarak şehrimizin resimlerini, çok değerli sanatçılarımızla birlikte Antalya’mıza kazandırarak AKS çatısı altında sanatseverlerin beğenisine sunacağız" diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Bahar, “Antalya’mızın envanterine girecek kalıcı eserler ortaya çıkartacağız. Bunun gururuyla bugün karşınızdayız. Sanatçılarımıza, değerli küratörümüze bu projede bizlerle oldukları ve verdikleri destek için ayrıca çok teşekkür ediyorum.  Kilit ailesine de projemize verdikleri destekten ötürü teşekkür ederim, bu konuda Antalyalı bir aile olarak kentimize ne kadar değer kattıklarını görüyoruz. Bir hafta sürecek çalışmaların ardından, eserlerimizle AKS’ta sizlerle buluşacağız. Çok heyecan duyduğumuz bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğu içindeyim. Kültür ve sanat ile şehrimizin karşısındayız. Birçok alana dokunuyoruz, zaten en başından beri şehrimizin lobisini yapacağımızı söylemiştik. Bunu da her alanda yaptığımızı kentimize gösteriyoruz. Her yıl sanatçılarımızla Bir Başka Antalya projesinde ATSO’nun, AKS’ın ve Antalya’mızın envanterine yeni sanat eserlerini kaydetmiş olacağız" dedi.

Etkinliklerde güç birliğine, kent dinamikleriyle ortak akla ve iş birliğinin önemine dikkat çeken Başkan Ali Bahar, destek veren sponsor ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KÜLTÜREL GELECEK

ATSO çatısı altında gerçekleşen sanat çalışmalarının kent vizyonuna önemli bir değer kazandırdığına dikkat çeken sergi küratörü Prof. Mustafa Ağatekin,

“AKS’ta geçmişten bugüne faaliyetler yürütülüyor. Ali Bahar ile yeni bir yüz ve yeni projelerle, Cumhuriyetin yeni yüzyılına hazır olmak adına fikir birliği yaptık. Bir Başka Antalya, şehrin yaşantısı, gelenek ve görenekleri, kültürleriyle birlikte gelecek kuşaklara aktarılması temelinde, sürdürülebilir bir kültürel gelecek için ne yapabiliriz noktasından ortaya çıkmış bir çalıştay" ifadelerini kullandı.

ATÖLYE GEZİSİ İLE LANSMANA SDEVAM

Lansman, sanatçıların eserlerini yaptıkları atölye gezisi ile devam etti. Saat Kulesi, Kaleiçi, Aspendos, Toros ve Beydağları gibi kentin tarihi ve doğal dokusunu sanat dokunuşlarıyla tuvallerine aktaran sanatçıları tek tek ziyaret eden Başkan Ali Bahar ve İl Kültür Turizm Müdürü Zoroğlu ile katılımcılar, üzerinde çalışılan ve sergide yerini alacak olan eserleri yakından görme fırsatı yakaladı.