Can Ağacı Sağlık ve Eğitim Vakfı, Akdeniz Üniversitesi Heykel Bölümü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen Böbreğim Benim Can Yoldaşım Heykel Sergisi’nin gerçekleşti. Açılışa CANSEV Başkanı Çocuk Nefroloji Uzmanı Doktor Sema Akman, serginin küratörlüğünü üstlenen Akdeniz Üniversitesi Heykel Bölümü Başkanı Hanife Neris Yüksek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı İsmail Oskay’ın açılış konuşmalarının ardından katılımcılar, anlatımlar eşliğinde sergiyi gezdi.

SERGİ 14 HAZİRAN'A KADAR AÇIK OLACAK

Böbrek sağlığı ve hastalıkları hakkındaki farkındalığı arttırmayı amaçlayan heykel sergisi atık malzemelerin geri dönüşümleriyle gerçekleştirildi. “Böbreğim Benim Can Yoldaşım Heykel Sergisi" 14 Haziran’a kadar Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde ziyarete açık olacak. Ayrıca hafta bu sonu 8-9 Haziran tarihlerinde Bülent Ecevit Kültür Merkezi önünde, yoksul çocuklara yardım için Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile bir kermes düzenlendi.

Sergi Açılışı-1

BÖBREK SAĞLIĞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

CANSEV Başkanı Çocuk Nefroloji Uzmanı Doktor Sema Akman sergiyi ve kermesin amacını şöyle aktardı:

"Böbreğini kaybetmiş çocukları yakinen gördüğüm için, böbrek sağlığı ve böbreklerini nasıl koruyabilecekleri konusunda halkın farkındalığını artırmak onları bilgilendirmek için farklı bir yöntem seçtik, böbrek sağlığının önemini ve korunması konusunu sanat ile aktarmak istedik. Bu konuda Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Heykel Bölümü’n den destek aldık. Sanatçılarımıza böbrek nasıl çalışır, böbrek nakli nasıl olur vb. anlattım. Daha sonra tasarımlarını yaptılar. Özellikle böbrek sağlığını korumanın önemini eserlerinde vurguladılar. Sergimize ve ücretsiz kermesimize tüm halkımızı davet ediyorum."

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN