Manisa'da bir kılavuz keçi, hayvan alım satımı yapan amca çocuklarının en büyük yardımcısı oldu. 3 yaşındaki keçi, yeteneği sayesinde 2 Kurban Bayramı'nda hayvanları araçlara tek başına yükledi. Türkiye'nin farklı illerinden talip gelmesine rağmen satılmayan keçi, kendisine çırak da yetiştiriyor.

KAMYON ŞOFÖRÜNÜN KABUSU SON BULDU 

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde hayvan alım satımı yapan Mehmet Tetik ve Şahin Tetik isimli amca çocuklar, yıllardır en zorlandıkları işin hayvanları araçlara yüklemek olduğunu söylüyordu. Yaklaşık 2 sene önce yavruyken aldıkları keçiyi kendi yöntemlerimizle yetiştiren amca çocuklar, bu sayede 2-3 kişinin yaptığı işi keçinin tek başına yaptığını gördüler.

"KAMYON KAPISI AÇILDIĞI GİBİ KENDİNİ İÇERİ ATIYOR"

Kamyon, kamyonet fark etmeksizin aracın kapısı açıldığında araca atlayan ve arkasından da hayvanları içeriye alan keçi, amca çocuklarının iş yükünü hafifletti. Mehmet Tetik, "Bizimle aynı işi yapan meslektaşlarımızdan taliplisi oldu. Bize bedelini söyle alalım dediler. Biz herhangi bir bedel biçmedik. Zaten bizim elimizde büyüdü onun için bir bedel biçmedik, satmayı düşünmedik" dedi.

ÇIRAK YETİŞTİRİYOR 

Çiftliklerindeki bir diğer yavru keçiyi de çırak olarak yetiştirdiklerini kaydeden Mehmet Tetik, "Bu yavru da 4-5 aylık bir keçi. Bizim elimizde doğdu. Sürekli bizim keçinin peşinde geziyor. Biz de onu çırak olarak yetiştirmeye karar verdik. Şu an aynı işi birlikte görüyorlar. İki çiftliğimiz var bu da Kılavuz Keçimiz gibi usta olduğunun da onu da diğer çiftliğimizde kullanmayı düşüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA