Manisa’nın Salihli ilçesinde düzenlenen 10. Geleneksel Deve Güreşi Festivali, çevre il ve ilçelerden gelen binlerce kişinin katılımıyla panayır havasında geçti. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 120 güreşçi deve kıran kırana mücadele etti.  

YÖRÜKLERİN YAŞAM BİÇİMİNDE ÖNEMLİ YER TUTUYOR 

Aw149291 09 (1)

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda himayesinde Yılmaz Mahallesi yolu üzerindeki alanda düzenlenen deve güreşlerini ücretsiz izleyen vatandaşlar, güzel havanın da etkisiyle hem aileleriyle birlikte piknik yaptı hem de nefes kesen güreşleri izledi. Festivalde Belediye Başkanı Zeki Kayda, seyircilere festival için özel olarak hazırlanan ve Yörük kültürünün bir geleneği olan sarıklardan dağıttı. Salihli’de geleneksel hale getirdikleri deve güreşlerinin büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Başkan Kayda, sosyal projelere her zaman destek olan Salihli Belediyesi tarafından bu yıl 10. Geleneksel Deve Güreşi Festivali düzenlendiğini belirterek, “Salihli Belediyesi olarak Yörük kültürümüzde önemli bir yeri olan deve güreşi festivalini hemşehrilerimizle birlikte gerçekleştirdik. Kültürümüzün bir parçası olan deve güreşi geleneğini yaşatmaya devam ediyoruz." diye konuştu.  

PEHLİVAN DEVELER İÇİN KUPA 

Deve Güreşi 4 Salihli Saha

Antalya’daki bu çarşıda çekiç sesleri hiç dinmiyor! Demirciler Çarşısı'na yoğun ilgi Antalya’daki bu çarşıda çekiç sesleri hiç dinmiyor! Demirciler Çarşısı'na yoğun ilgi

7’den 70'e binlerce kişinin izlediği Salihli 10. Geleneksel Deve Güreşi Festivali'nde sekiz farklı kategoride kupa verildi. Güreşleri kazanan deve sahiplerine kupaları Kaymakam Sağlam, Başkan Kayda ve protokol üyeleri tarafından verildi. Festivale Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu ve Serkan Sözer, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan’ın yanı sıra binlerce vatandaş katıldı. 

Deve Güreşi 3 Salihli

Aw149291 07 (1)

Kaynak: İHA