Antalya'da sanat atölyesi bulunan, birçok heykele imza atmış sanatçı Adnan Ceylan'ın "Doğanın Anatomisi" isimli sergisinin açılışı, Sismila Art Cafe Sanat Galerisi'nde gerçekleşti. Toros Dağları'nın tepesinden toplanan sedir ve ardıç ağaçları ile 1,5 yıllık emeğin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan heykeller, izleyicilerini doğada gizemli bir yolculuğa çıkardı.

"HİÇBİR PARÇA BİRBİRİNE BENZEMİYOR"

Heykel Sanatçısı Cem Güney’in küratörlüğünü yaptığı "Doğanın Anatomisi" isimli heykel sergisi 24 Mayıs'ta Adnan Ceylan’ın hoş geldiniz konuşması ile açıldı. İzlenimlerini ve sanatseverlerden beklentilerini dile getiren Sanatçı Adnan Ceylan'ın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

"Görmüş olduğunuz eserler son 1,5 yıllık bir çalışma. Her biri meşakkatli bir çalışma sonrası ortaya çıkıyor. Sedir ağaçları kullanıyorum. Bunları bulmak için uğraşmak gerekiyor. Bu ağaçlar bakteri barındırmıyor, çürümüyor. Bunları bulmak için ekipçe yollara düşüyoruz, sedir ormanlarının olduğu bölgelere gidiyoruz. Orman bölge müdürlüğünden izin aldıktan sonra bunları toplayabiliyoruz. Çok büyük kütlelerden ancak büyük eserler çıkabiliyor. Bir de öncesinde nasıl bir eser yapacağınızı planlayıp ona göre parça bulmak gerekiyor. Benim heykellerim tamimiyle ahşap. İlk parçayı koyduktan sonra gerisi kolay. Hiçbir parça birbirine benzemiyor. Bir kas grubuna ait bir parça bulmak büyük mutluluk veriyor. Belli kas grupları her hayvanda var, bunlar ağaçlarda çok belirgin bulunabiliyor. Kullandığı her parça anatomide karşılığı olan parçalar. Sergide gezerken sizin yalnızca bir ağaç parçasına, bir hayvana ya da bir kasa bakmanızın yeterli olacağını düşünmüyorum. Daha çok o kinetik anı yakalamaya çalışın. Örneğin antilobu yakalamaya çalışan çitanın dünyanın en hızlı hayvanı olduğunu bilerek o anki hareketini, kaslarının duruşunu yakalamaya o duyguyu vermeye çalıştım. Bunun fark edilmesini isterim." 

Sergide çeşitli ifadelerde kargalar, kuşlar, hareketlerinin tam ortasında donup kalmış çeşitli hayvanlar gerçeğe yakın bir noktada insanla buluyor. Katılımcıların, "Kaçırılmaması gerekiyor" diyerek tanımladığı "Doğanın Anatomisi" isimli sergi, 2 Haziran'a kadar Sismila Art Cafe Sanat Galerisi'nde sanatseverleri bekliyor.

Muhabir: DUYGU TEKİN