Burdur'da yapılan çalışmalar sonucunda 15 günde 200 kaçak su kullanıcısı tespit edilerek, cezai işlem başlatıldı. Belediye ekipleri bir yandan bölgede su krizinin yaşandığını bir yandan da kaçak su kullanımıyla mücadele ettiğini belirtti. 

BURDUR'DA SU KRİZİ YAŞANIYOR

Burdur Belediyesi ekipleri kaçak su kullananları tespit etmek için çalışma yaptı. Bunun sonucunda 15 günde 200 kaçak su kullanıcısı tespit edilirken, belediye encümeni kararıyla haklarında işlem başlatıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kaçak su kullandığı tespit edilen vatandaşlara 50 bin liraya kadar idari para cezası kesileceğini söyledi. Son yıllarda ülke genelinde önemli bir su krizi yaşandığını belirten Başkan Ercengiz, "Bu krizden en çok etkilenen bölgelerden birisi de Burdur'umuz. Her yıl vatandaşımızın susuzluk yaşamaması için yeni sondajlar açıyoruz ama bir taraftan da kayıp kaçakla ilgili mücadelemizi en etkin hale dönüştürdük. Vatandaşımızın bedelini ödemeden suyunu arazide ya da sulama maksatlı bahçe sulamasında kullandıklarını tespit ettik. Ekiplerimizi oluşturduk ve bunlarla ilgili mücadelemizi başlattık. Zabıta Müdürlüğümüz marifetiyle Su İşleri Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımız alan taramalarını, çalışmalarını yaparak kaçak suyla mücadelelerini sürdürüyor" dedi.

BURDUR BELEDİYESİ 200'E YAKIN KAÇAK SU KULLANIMINI TESPİT ETTİ

Şu ana kadar 200'e yakın abonede kaçak su kullanımı tespit ettiklerini aktaran Başkan Ercengiz, "Bunların bir kısmı doğrudan hiç sayaç alınmadan ya da sayaç alınsa bile abonelik müracaatı yapmadan, bir kısmı da evsel arıtmalarda kullanılan suyun sayaca girmeden arıtım yapılarak yüzde 20'sinin deşarja gönderilmesi suretiyle kaybımız olan suları tespit ettik. Şiddetle karşı çıktığımız şu. Vatandaşımızın bin bir güçlükle ürettiğimiz içme suyunu sorumsuz bir şekilde alanda kullanmasının önüne geçmek asıl amacımız, hedefimiz buydu. Cezalarımızı caydırıcı olması açısından oldukça yüksek tutmaya çalıştık. Kaçak su kullanımı tespit edilen abonelere 50 bin liraya varan cezalar kesiyoruz. Vatandaşlarımızı kaçak su kullanmamaya, suyun hırsızlığını yapmamaya, bir başkasının hakkına girmemeye, ayrıca bin bir zorluk ve güçlükle üretilen bu suyun gelecek nesillere de kalabilmesi için idareli bir şekilde kullanmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: DHA