Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD), Mayıs ayı toplantısında Gazeteci Yazar Cem Seymen’i ağırladı. 

"CUMHURİYETİ YAŞATMAK İÇİN ANT İÇİYORUZ"

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD), Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı, ANTGİAD Başkanı Ercan Yavaş’ın açış konuşmasıyla başladı. Yavaş, “Atatürk’ümüz gençliği ülkenin en büyük zenginliği olarak görmüş ve biz genç kuşağa büyük güven duymuştur. Biz gençlere bilgiyle donanmış, vatansever, ilerici ve modern bir nesil olma çağrısı yapmıştır. 19 Mayıs, bu çağrının ve Atatürk’ün gençliğe olan inancının tam bir ifadesidir. Gençler olarak bizler, bu günü bir bayram olarak değil, aynı zamanda bir sorumluluk ve görev bilinciyle kabul etmeliyiz. Ülkemizin geleceği biz gençlerin omuzlarındadır. Omuzlarımızdaki yüksek sorumluluğun farkındayız. Biz gençler olarak, genç iş insanları olarak; Atatürk’ümüzün imkânsızlıklar içinde kurduğu ve bizlere emanet ettiği Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşatmaya ant içiyoruz“ dedi.

DİSK, 1 Mayıs'ta meydanlara çağırdı! "Yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz" DİSK, 1 Mayıs'ta meydanlara çağırdı! "Yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz"

2023 EN ZOR YILDI

Başkan Ercan Yavaş’ın konuşmasının ardından konuk konuşmacı Cem Seymen “Akıl Çağında Türkiye’nin Yeni Hikâyesi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. 2023’ün zor ve endişe içinde geçtiğini söyleyen Seymen, “Çok zor ve çok fazla yük taşıdığımız bir yıl geçirdik. Hepimizin endişeleri vardı. Doğal olarak Türkiye'nin, dünya konjonktüründe nereye gittiğini, pandemi sonrası ekonomiden ötürü ülkemizin nereye savrulduğunu hepimiz çok merak ettik. Çünkü daha önce benzerini galiba hiç görmediğimiz bir ekonomik çalkantının da içinde hepimiz yarının nasıl şekilleneceği konusunda kararsız kaldığımız, ne yapacağımızı bilmediğimiz bir dönem yaşadık. Zor bir yıldı gerçekten 2023. O 2023’ün zorluğunu 2024’ü aşabileceğimizi umuyorum. Türkiye'nin bu zor döneminde neler yapabileceği konusunda bir yol haritası belirleyerek bir çıkış yolu arayabilelim. Beraber bir ortak akıl çizebilelim. Çünkü çok zor bir yılın ardından hepimizin umutlarının yeşerdiği yepyeni bir gerçeklikle yeni bir umuda başladık” ifadelerini kullandı. 

CEM SEYMEN’DEN YEREL SEÇİM İTİRAFI

31 Mart Yerel Seçimleri’ne ilişkin bir itirafta bulunan Seymen, “Yerel seçimler şahsen benim hiç beklemediğim bir şekilde doğrusunu isterseniz muhalefetin bu kadar büyük bir başarı göstereceğini düşünmemiştim. Ekonomik zorlukların halkın üzerinde yarattığı etkilerin farkındayım diye gazeteci olarak, bir vatandaş olarak. Bütün olayları analiz ederek en son psikolojik hem sosyolojik analiz ederek cevaplar bulmaya çalışan bir birey olarak gözlemliyorum. Ama bu kadar büyük bir sıkıntının siyasi sonucunun bu kadar ağır bir yenilgiyle, ağır bir tabloyla sonuçlanacağını açıkçası ben tahmin etmemiştim. Yani büyük şehirleri tahmin ediyorum ama Türkiye'nin genelini yansıyan bir değişimin bu kadar yansımasını beklemiyordum” şeklinde konuştu. 

“BÜYÜK BİR ÜLKEYİZ AMA REFAHI OLUŞTURAMIYORUZ”

Türkiye’nin büyük bir ekonomiye sahip olduğunu ancak refahı ve zenginliği oluşturamadığını söyleyen Seymen, “‘Türkiye Yüz Yılı’ çok iddialı bir kavram. Çok iddialı bir söylem. Türkiye'nin yüzyılı. Doğru Türkiye çok büyük bir ülke. Büyük bir ekonomi. Yani komşumuz Yunanistan gibi değiliz. Olağanüstü çalışan, üreten ve muhteşem büyüklükte ekonomiye sahip bir ülkeyiz. Bizim sorunumuz şu. Yüz verimli bir ekonomi yaratamıyoruz. Biz zenginleşme yaratamıyoruz. Biz toplumda refah oluşturamıyoruz. Biz yoksulluğu bitiremiyoruz. Biz dünyada akıl ve zeka çağında yani bilimin, teknolojinin, yazılımın, kodlamanın, algoritmanın yani yüksek teknoloji ihracatının bir ülkenin en büyük kalkınma paradigması olarak ortaya çıkan zenginliğinin bir parçası olamıyoruz. Hep aynı ülkeler benzer benzer firmalar, markalar çıkararak yüksek teknoloji ihracatıyla ülkelerin kaderini değiştiriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK HAZİNESİ GENÇLİK”

Türkiye'nin bu yeni fırsat penceresini yakalayabileceğinin altını çizen Seymen, “Dünya yeni bir yol ayrımında. Artık bizden daha akıllı hem de bizim yarattığımız bir teknolojik devrim var. Bu teknolojik akılın adı yapay zeka. Yazılımı, kodlamayı, algoritmayı, bilimi, teknolojiyi öne çıkaran ülkeler yeni dijital dünyada öne çıkacak. Türkiye'nin çok akıllı ve girişimciliğe çok yatkın gençliği var o da gençlik. Gençler Türkiye'nin en büyük hazinesidir. Yeter ki ülkemizi yönetenler gençlerimizin önünü açsın" dedi. 

Seymen, konuşmasında tarımdan, turizme ve dijital ekonomiye uzanan çok geniş yelpazede ufuk turu yaptı. ANTGİAD üyelerinin de ilgiyle izlediği konuşmanın son bölümü soru-cevap şeklinde gerçekleşti.


 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN