Van’da gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye seçimlerinde sandıktan yüzde 55’lik oyla zaferle çıkan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’a mazbatası verilmedi. DEM Parti adayı yerine seçimlerde yüzde 27 oy alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas, YSK tarafından Van Büyükşehir Belediye Başkanı ilan edildi. Yaşananlara hem Vanlılar hem de birçok siyasi tepki gösterdi. Söz konusu tepkilere bir yenisi de Antalya’dan eklendi. CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, yaptığı açıklama ile Van Büyükşehir seçimleri sonrası yaşananları sert bir dille eleştirdi. 

Antalya AK Parti Milletvekili Atay Uslu'dan İliç maden faciası açıklaması Antalya AK Parti Milletvekili Atay Uslu'dan İliç maden faciası açıklaması

‘TEK ADAM’ SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ 

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Van Büyükşehir Belediye seçimlerinde YSK tarafından DEM Parti adayı yerine AK Parti adayına mazbata verilmesini, “Demokrasiye inanan bütün toplumlarda seçilmiş insanların, yine bir seçimle gideceğini bilir. Ama ülkemiz de tek adam iradesinin yarattığı garabet hukuk sisteminde, maalesef yasa dışı keyfi kararlarla seçilmiş belediye Başkanları görevden alınıp yerine AKP zihniyetinden birileri getirebiliyor” cümleleriyle eleştirdi. 

‘HUKUKSUZLUK VE ADALETSİZLİK’ VURGUSU

CHP’li Kamacı açıklamasının devamında, “Van halkının iradesini gasp ederek seçilmiş belediye başkanına mazbatasını vermemek, hangi hukuk ve adalet sistemiyle açıklanabilir. Abdullah Zeydan her vatandaşımız gibi Van’dan aday olmuş, devletin kurumlarına sabıka kaybını vermiş, YSK tarafından adaylığı konusunda bir sakınca görülmemiş, seçimlere katılıp Van halkının yüzde 55’inin oyunu almıştır. Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır” diye konuştu. 

‘ERDOĞAN KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR’

Van seçimleriyle alınan kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ters düştüğünü de dile getiren Kamacı, “Seçim gecesi yaptığı balkon konuşmasında, seçimlere saygılı olacağını ifade etmesine rağmen rakibinin üç katı oy alan belediye Başkanına görevini vermeyip, kendi partisinin adayını ataması, yaptığı balkon konuşmasıyla tezat oluşturmaktadır. Van halkının üç kat fazla oy vererek kendisine belediye başkanı seçtiği Abdullah Zeydan’ın adaylığını onaylamamak, Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşmasıyla tezat oluşturmaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

‘GEÇMİŞTE BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİLER’ 

DEM Parti’nin Van Büyükşehir seçimlerindeki zaferinin tanınmamasını İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na yapılanlarla bağdaştıran Kamacı, “Geçmişte İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde aynı hatayı yapmışlardı. Bedelini ağır ödediler. Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak, seçilmiş Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatasının bir an önce verilmesini ve yeni bir hukuk garabeti yaratılmamasını diliyoruz. Seçimle gelenin, seçimle gittiği, demokrasinin ve insan haklarının hüküm sürdüğü Türkiye özlemiyle Abdullah Zeydan’a geçmiş olsun der, bir an önce mazbatasının verilmesini temenni ederiz” diyerek sözlerini noktaladı. 

Kaynak: CHP ANTALYA İL BAŞKANLIĞI BÜLTEN