Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeler sırasında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Alanya-Antalya çevre yolu ihalesini ve sunumuna ilişkin eleştirilerde bulundu.

ÇEVRE YOLU İHALESİ YENİDEN ERTELENDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, komisyonda yapmış olduğu konuşmada;

“Sayın Bakan, Alanyalı, Gazipaşalı hemşehrilerimiz kırmızı ışık sayarlar, derler ki: 'Gazipaşa’dan yola çıktık, 70 tane kırmızı ışığa takılarak Antalya’ya geldik. Bu, Gazipaşa’da ve Alanya’da çok yaygın kullanılan bir ifadedir. Gazipaşa’dan çıkan bir araç yirmi dakikada Alanya’ya gelir, Alanya’nın girişinden Alanya’nın çıkışına da en az yirmi dakikada çıkar yani şehir içinden ve devamında Antalya’ya gelinceye kadar da en az 70 kırmızı ışığa yakalanır. Yıllardır kangren olan ve her seçim döneminde AKP’li dönemin bakanı, Milletvekili, Başbakanı, Cumhurbaşkanı gelir, seçim dönemlerinde söz verir. Her seçim döneminde seçim malzemesi yapılan, seçim mezesi yapılan bir projedir bu yol; seçimden seçime akla gelir. Yani bu hikâye, gerçekten Alanya-Antalya çevre yolu hikâyesi uzun bir hikâyedir. En sonunda kamu- özel iş birliği projesi kapsamında ihaleye çıkarıldı ve bildiğimiz kadarıyla da 4’üncü defa ertelendi. Siz de bahsettiniz, basından da okuyoruz; en son 15 Aralık 2023’te ihalesi olacağı ifade edilmişti” dedi.

SÜREÇLE İLGİLİ SAMİMİYET İSTİYORUZ.

Yolun kamu kaynaklarıyla yapılmasının öncelikli taleplerinin arasında yer aldığını vurgulayan Milletvekili Arı;

CHP, parti aleyhine çalışan üyelerin fişini çekecek! CHP, parti aleyhine çalışan üyelerin fişini çekecek!

“Sayın Bakan, gönlümüz isterdi ki öncelikle bu yolun kamu kaynaklarıyla yapılsın ama kamu kaynaklarıyla yapmıyorsunuz, kamu-özel iş birliğiyle yapacaksınız. Devlete, millete maliyeti ne olacak, ayrı bir tartışma konusu ama nasıl yapılırsa yapılsın, bu yolun bir an evvel yapılması gerekiyor. Yani bir taraftan Antalya’dan Manavgat’a, Alanya’ya, Gazipaşa’ya ve devamında Mersin istikametine giden tüm araçlar açısından, yolcular açısından bu yol çok elzemdir; bir an evvel bu sürecin samimi olarak üzerinde durulması ve çalışılarak bu projenin tamamlanmasını Antalya olarak bekliyoruz” diye konuştu.

HIZLI TREN PROJESİ OLDU YILAN HİKÂYESİ

Milletvekili Arı, açıklamasına ayrı bir parantez açarak Hızlı Tren Projesi’ne de değindi. Arı,

“Bu güzergâhta yine yıllardır süregelen bir raylı sistem yani hızlı tren hikâyesi de vardı, yine siyasete hep malzeme edildi, seçim döneminde hep kullanıldı. İşte, ‘Hızlı trenlerle Antalya’yı bir taraftan Konya üzerinden Ankara’ya bir taraftan İstanbul’u Antalya’ya...’ Yani bu hızlı tren her seçim döneminde bir güzergâhtan Antalya’ya bağlanır. Şimdi, ben şunu hatırlatmak istiyorum. Bu projenin içerisinde bir raylı sistem hattının mutlaka ayrılması ve burada ileride hızlı tren yapılabilecek bir hat bırakılması bu güzergâh açısından çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Ayrıca her seçim döneminde Bakanların Antalya’ya hızlı tren geliyor, başladık şeklinde çok sayıda açıklamaları var. Sayın Bakan siz Antalya’ya defalarca gelen birisiniz. Bu tren nerede ben göremedim. Siz biliyor musunuz?” diyerek Antalyalıların kandırılmasına tepkisini dile getirdi.

HAVALİMANLARI VERİMSİZ VE MİLLETİMİZE YÜK

Havalimanı sayılarına ilişkin konuşan Milletvekili Arı,

“Sayın Bakan ‘57 olan havalimanı sayısını 61’e çıkaracağız’ dediniz. Kamu-özel iş birliğiyle yapılan havalimanlarının ne kadar verimsiz olduğunu ve millete yük olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

KAŞ YAT LİMANI İSE 10 SENE ÖNCE TAMAMLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’nun Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumuna ilişkin eleştirilerde de bulunan Milletvekili Arı,

“Limanların Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Anayasa’ya aykırı bir şekilde satıldığını hatırlatmak istiyorum. ‘Kaş Yat Limanı Antalya’yı yat turizmi açısından yeni bir cazibe merkezi hâline dönüştürdü’ şeklindeki sunumunuzda bir cümle var. Yani bu cümleden ‘Sanki bu dönemde yaptık’ gibi anlaşılır. Sayın Bakan, burası yaklaşık on sene önce tamamlandı, birinci konu. İkinci konu ‘Demre Yat Limanı’nın altyapı çalışmalarını tamamlayarak üstyapı ihalesinin kamu-özel iş birliği şeklinde yaptık’ şeklinde bir cümle var. Burası yapılmadı daha, süreç devam ediyor. Önceki Bakanla aramızdaki sürtüşmeler nedeniyle başlamak zorunda kaldılar. Kısacası, tamamlanmamış bir proje olduğunu ifade etmek istiyorum” diyerek komisyon konuşmasını tamamladı.