Cumhuriyet Halk Partisi Muratpaşa İlçe Örgütü tarafından 3 Fidan Parkı’nda düzenlenen anma törenine CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra gençlik kolları üyeleri ile vatandaşlar katıldı. 

Türkiye'nin 'Eşekli Dostoyevski'si! Heybesinde bakın neler var Türkiye'nin 'Eşekli Dostoyevski'si! Heybesinde bakın neler var

3 FİDAN ANITINA KARANFİL BIRAKTILAR

6 Mayıs 1972’de idam edilen ve ‘Üç Fidan’ ismiyle anılan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmelerinin 52’inci yılında da unutulmadı. Antalya’da, CHP Muratpaşa İlçe Örgütü tarafından 3 Fidan Parkı’nda düzenlenen anma töreninde partililer Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un siluetlerine karanfil bıraktı. 

‘İDEALLERİ VE CESARETLERİYLE TANINDILAR’

Cumhuriyet Halk Partisi Muratpaşa İlçe Başkanı Can Okan Kıran, Türkiye Gençlik Hareketi’nin öncü isimlerinin 52 yıl önce idam edildiğini hatırlattı. Kıran, “Bugün, ülkemizin yakın tarihinde önemli bir dönemeç olan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anıyoruz. Onlar, Türkiye'nin gençlik hareketinin önde gelen isimleriydi, idealizmleri ve cesaretleriyle tanınıyorlardı” diye konuştu. 

‘TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE DEDİLER’

“Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, tam bağımsız Türkiye, sosyal adalet ve özgürlük için mücadele ettiler. Bu uğurda hiç düşünmeden canlarından geçtiler” cümleleriyle konuşmasını sürdüren Kıran, “Onların yaşamları, inançları uğruna verdikleri fedakarlıklarla doludur. İnançları için özgürlük mücadelesine girişerek, tarihimizin unutulmaz kahramanlarından biri oldular. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, haksızlığa karşı duruşlarını bedenleriyle, ruhlarıyla gösteren gerçek kahramanlardır! Onlar, özgürlük ve adaletin meşalesini saran, cesaretin ve inancın simgeleridir” dedi. 

'ONLARIN ADINI YÜCELTECEĞİZ'

Kıran açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün, onların cesaretleri ve fedakarlıklarıyla aydınlanmış bir geleceğe doğru bir adım daha atıyoruz! Bugün, onların adını yücelterek, mücadelelerini anarak, yanlarında olduğumuzu haykırmak için buradayız! Bugün, geçmişten aldığımız güçle, geleceğe doğru adım atmanın zamanıdır! Onların mirası bizim omuzlarımızda yükselerek, adaletin ışığını daha da parlak kılmak için ileriye doğru yürüyeceğiz. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anarken, onların mücadelelerini, ideallerini ve fedakarlıklarını asla unutmayacağız. Onların ruhları, özgürlük ve adalet mücadelemizde her zaman bizimle olacaktır.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER