CHP Antalya Milletvekili Mustafa Erdem, Demre'de bulunan ve halkın yıllardır kullandığı iskele ve köy meydanının, geçtiğimiz günlerde yapılan bir ihaleyle özel bir şirkete verilmesine büyük tepki gösterdi.  Antalya'nın Demre ilçesindeki doğal güzelliklere yapılan ihaleyi sert bir dille eleştiren CHP Antalya Milletvekili Mustafa Erdem iktira çağrıda bulundu. Kürsüden seslenen Erdem, bu kararı Antalya'nın doğal ve kültürel mirasını koruma adına büyük bir haksızlık olarak değerlendirdi.

DEMRE ÜÇAĞIZ'DA O ALAN ÖZEL ŞİRKETE VERİLDİ 

 “AKP iktidarının akıl almaz uygulamaları maalesef devam ediyor” diyen Mustafa Erdem, “Dün yapılan bir ihaleyle memleketim Antalya'nın Demre ilçesi, Üçağız mevkiinde, Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesinde bulunan, üstelik sit alanı olan yaklaşık 13 bin metrekarelik alanın işletmesi özel bir şirkete verildi” açıklamasında bulundu.

Mustafa Erdem

O YOLLAR OLMADAN KOMŞULAR BİRBİRİNE DAHİ GİDEMEZ

“Neresi bu alan?” diye soran CHP’li Erdem, “Burası orada yaşayan köylülerin kullandığı köy meydanı. Artık insaf diyorum, artık insaf! Halkın kullandığı köy meydanı 3-5 şirketi zengin etmek için halkın elinden alınıp kiraya verilir mi? O meydanı kullanmadan insanlar evine komşusuna bile gidemez. Öyle bir meydan!” diyerek kürsüde tepki gösterdi.

Demre Üçağız

“VATANDAŞ BİLE 1 ÇİVİ ÇAKAMIYOR”

Erdem, “Diğer taraftan burası sit alanı olduğundan vatandaş bile gelip 1 çivi çakamıyor. Peki, bu ihaleyi alan şirket, burayı böyle mi bırakacak sanki? Yurttaşın anayasa güvencesinde kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanma hakkını elinden alan bu uygulamalardan vazgeçin! Buradan Antalya ve Demre halkı adına Sayın Bakana sesleniyorum: Bu kabul edilemez bir durumdur, ihaleyi lütfen iptal edin!” uyarısında bulundu.

Demre Üçağız (2)

KEKOVA’DA SİT ALANI İŞLETMEYE VERİLDİ

"Ege ve Akdeniz kıyılarında halkın kullanımında olan alanların sürekli olarak şirketlere ihale edildiğini ve halkın bu alanlardan mahrum bırakıldığını" belirten Erdem, özellikle Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde bulunan ve sit alanı olan 13 bin metrekarelik alanın işletmesinin verilmesinin vahim sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Köy meydanının da bu ihale kapsamında kiraya verilmesine sert tepki gösteren Erdem, "Artık insaf diyorum, halkın kullanımında olan böylesine önemli alanlar, sadece rant için şirketlere peşkeş çekilemez!" diyerek hükümete çağrıda bulundu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ