Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Konyaaltı Şubesi ve Akdeniz Aile Sağlığı Eğitimi Derneği'nin iş birliği ile ‘Anayasa Candır’ konulu söyleşi düzenlendi. Habibler Alev Küner Eğitim ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun, "Anayasa" konusunda interaktif sunum yaptı. TÜKD Konyaaltı Şubesi, ASED, merkez öğretmen ve kursiyer kadınlarının iş birliği ile gerçekleşen etkinlik,  öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile dinlenildi. Fikirlerin özgür bir biçimde dile getirildiği toplantı, katılımcılar tarafından çok beğenildi. Öğrencilerin büyük bir ilgi ile dinlediği, fikirlerini dile getirdiği toplantı, katılımcılar tarafından tam not aldı.

İNTERAKTİF ANLATIM TEKNİĞİ KULLANILDI 

"Anayasa Candır" sunumunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan maddeler, çocuklara ve ebeveynlere "interaktif anlatım" tekniği ile masal tadında sunuldu. Sunumla bilgi sahibi olan çocuklar ve anneler, büyük ilgi ve merakla söyleşiyi izledi, soru ve cevaplarla konuya dahil oldu. 

"AYDINLIK GELECEĞE GÜVENLİ BAKIŞ"

Söyleşi sonrasında sunumun amacına ilişkin konuşan Profesör Doktor Ayşe Odman Boztosun, "Anayasamız üzerinde insanlık ve cumhuriyet değerlerine yönelik farkındalık kazandırmak, özgürlükçü ve eşitlikçi bir düzenin nimetlerine dair çocukları bilgilendirmek ve geleceğin büyüklerine yönelik kardeşlik söylemlerini geliştirmek. Anayasa okuryazarlığı vatandaşlıkta temel ihtiyacımız, bu ihtiyaçların giderilmesinde okullar kadar sivil toplum kuruluşlarına da görev düşmektedir. Çocukların anne ve babaları ile birlikte anayasal düzen kurgusuyla tanışmaları ülkemizin aydınlık geleceğini de güvence altına alacaktır. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konyaaltı Şubesi Ve Aile Sağlığı Eğitimi Derneğini bu anlamlı girişimlerinden dolayı kutluyorum" dedi.

"ÇOCUKLAR GEREKLİ BİLGİ İLE TANIŞMALI"

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konyaaltı Şube Başkanı Alev Küner de söyleşi sonunda yaşamın her alanında yarının büyükleri olarak çocukların gerekli ve doğru bilgilerle tanışmaları, berrak zihinlerine beslemesi için bu tür etkinlikleri önemsediklerini belirterek, sıklıkla bu tür çalışmalar içinde olduklarını ve bu tür çalışmaları titizlikle sürdüreceklerini ifade etti.  Başkan Alev Küner, ASED Başkanı Nilgün Atasoy'a katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Sunumun, Anayasa hakkında bilgilenilmesi açısından etkili bir çalışma olduğu gözlendi.


 

Muhabir: DUYGU TEKİN