Kış soğuklarının uğramadığı Antalya'da yaz sıcakları kendini hissettirmeye başladı. Özellikle yaz aylarında yaşanan çöl sıcaklıklarıyla mücadele etmenin en kolay ve konforlu yolu ise klimalar... Burada da devreye yüksek faturalar giriyor. Uzmanlar yüksek faturalarla mağdur olmamak için klimaların bakımlarının düzenli olarak yaptırılması öneriyor. Bakımlarının düzenli yaptırıldığı klimalarda enerji tüketimini yaklaşık yüzde 10-20 düşürdüğü ispatlanmış. Peki klima bakım işlemlerinin süresi ve ücreti nedir? Ne zaman yaptırılmalı? İşte cevabı...

KLİMA BAKIMI İÇİN EN DOĞRU ZAMAN NE?

Sürekli çalışmakta olan klimalar zamanla yapmış olduğu hava dolaşımı sebebi ile filtreleri ve evaporatörleri (evaparatör evinizdeki ısıyı dış ortama atan petekli kısımdır) kir ve bakteri tutmaya başlar. Buda sağlığımız açısından tehlikeli bir durumdur. Oluşan bu kir ve bakteri sonucu klimamızda hoş olmayan kokular gelmeye başlar.

NE ZAMAN YAPILMALI?

Hava dolaşımından kaynaklanan kir zamanla klimamızın hava dolaşımını engellemekte ve oda sıcaklığını istenilen değere getiremeyen klima daha fazla çalışmaktadır. Kompresör ve fan motorları fazladan çalışacağı için ömrü kısalacaktır. Gereğinden fazla çalışan klima ise fazla elektrik tükettiği için faturanıza yansıyacaktır. Klimamız üzerinde anti bakteriyel ve polen tutucu gibi özellikler varsa bunlarda zamanla toz ve kir sebebi ile görevlerini yapamaz hale geleceklerdir.

Klima bakımı ne zaman yapılmalı diyorsanız:

  • Evlerde kullanılan klimalara yılda 2 defa bakım yapılmalıdır.

  • Ofislerde kullanılan klimalara kullanım sıklığı ve ortamdaki kirlilikle orantılı olarak yılda 2 ya da 4 defa bakım yapılmalıdır.

  • Mağaza, imalathane ve sistem odası gibi sürekli çalışan klimalara yılda en az 4 defa bakım yapılmalıdır.

  • Profesyonel sistemlerde kullanılan klimalar için her ay bakım yapılmalıdır.

YÜZDE 10 İLE YÜZDE 20'YE VARAN TASARRUF! 

Uzman mühendislere göre klimaların bakımlarının düzenli olarak yaptırılmasının enerji tüketimini yaklaşık yüzde 10-20 düşüreceği ve ayrıca klima iç ve dış ünitelerinin üfleme ve emiş alanlarının perde, eşya ve benzeri ile kısıtlanmasının hava sirkülasyonunun engellenmesine sebep olacağı belirtiliyor.

MERAK EDİLEN SORU: "KLİMA BAKIM ÜCRETİ NE KADAR?"

Klima bakım fiyatları genel olarak; klimanın duvar tipi, salon tipi, kaset tipi, kanallı tip, VRF klima olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca klima bakım fiyatları belirlenirken; bakım yapılacak klima sayısı, klimada herhangi bir arıza olup olmaması, yedek parça değişimi yapılıp yapılmayacağı, gerekli olan işçilik de etkili olmaktadır. Klima bakım ekipleri bireysel ve kurumsal servis projeleri için klima bakım fiyatları sunarlar. Uzman mühendislere göre klima bakımları 599 TL'den başlıyor. Bu fiyat klima tipine göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca doğru ve kaliteli bir klima bakım hizmeti almanız için ortalama klima bakım fiyatları 1750 – 4000 TL arasında olacağını da unutmamak lazım... 

KLİMALARDAKİ ZARARLI BAKTERİLERDEN KORUNUN 

Klimanın su boşaltım sisteminde zamanla oluşan kir sebebi ile tıkanmalar meydana gelecek. Bu tıkanmalar sonucu klimamızın istenmeyen yerlerinden su akması yâda su birikintileri oluşmasına sebep olacaktır. Biriken bu su zararlı bakterilerin oluşumu için ideal ortamlar oluşturacaktır. Klimamızın düzenli, sağlıklı, ekonomik ve randımanlı çalışmasını sağlamak ve çalışabilirliğini korumak için kullanmış olduğumuz klimalara yıllık bakım yaptırmalısınız.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN