Fazla sebzeleri çöpe atmak istemeyen manav Sevgi Boz, geri dönüşüm amacıyla girdiği işte resmen marka oldu. Bir anda talep yoğunluğu yaşayan kadın şimdi yurt dışına bile sipariş gönderiyor. Öyle ki Fransa, İsviçre, Hollanda ve Almanya'dan yoğun talep gören biber, patlıcan, domates, fasulye ve bamya gibi sebzeler Ağustos ayından Ekim ayına kadar kurutuluyor.

HAVADA ASILI OLARAK KURUTULUYOR

Muğla'nın en büyük halk pazarlarından biri olan Menteşe ilçesindeki kapalı pazar yeri manavların kışlık kurulukları yerde değil havada asılı olarak kurutmasına imkan sağlıyor. Teker teker ipe dizilen sebzeler sonradan pazarın çatısından aşağıya doğru süzülüyor. Satış reyonlarının üzerinde tam bir renk cümbüşü haline gelen kuruluklar, kuruduktan sonra siparişe göre yola çıkıyor.

ZİYAN OLMASIN DEDİ SATIŞLAR PATLADI

Yıllardır aynı bölgede manavcılık yapan Sevgi Boz, ilk başlarda uzun zaman satılmayan ürünleri çöpe atmamak için değerlendirmek amacı ile bu işe başladığını belirterek, “Buruşan biberler ile başladık ilk başlarken. Ziyan olmasın, değerlendirelim, üç beş kuruş satarız lokanta olsun kışlık yapamayanlar alır diyerek başladım.

Daha sonra patladı. Kimse elindeki biberi değerlendirmiyordu, çöpe atıyordu. Ben yapmaya başlayınca 4-5 yıl sonra baktılar iyi gidiyor, herkes bunu ticarete çevirdi. Gayet de güzel oluyor, görsel olarak da güzel oluyor. Yaştan kuruya geçişte renk değişimi oluşuyor. Her şey diziyoruz. Patlıcan, kabak, taze fasulye, bamya, Arnavut atomluk biber. Bizim buranın lokantalarında meşhurdur, yoğurtlama yaparlar. Kış aylarında takrak biber diye geçer. Onların hepsini kurutuyoruz." dedi.

DÜNYAYA ÇUVALLARLA SATILIYOR

Gerek yurt içine gerek yurt dışına çuvallarla kurutulmuş sebze sattığını da söyleyen Boz, “Yurt dışından talep çok fazla. Zaten genelde Muğla dışın satıyoruz biber, dolmalık patlıcan, dolmalık biber. Mesela Kale diye bilinir. Kale’nin biberi meşhurdur ama bizim biber daha çok oluyor. Çuval çuval götürüyorlar herkes torba torba. Dolmalık patlıcan, dolmalık biber. Benim çok fazla müşterim. Almanya’dan müşterilerim var, Fransa’dan var. İsviçre’ye götürenler var, Hollanda’da var. Bir sürü telefon eden var ve arıyorlar. Buraya tatil yapmaya geliyorlar tanışıyoruz. Telefon numaramı alıyorlar diğer illerde oldukları için. Kargo edip gönderiyorum” dedi.

Kaynak: Karar