Cübbeli Ahmet Hoca geçirdiği anjiyo operasyonunun ardından şimdi de bağlı olduğu İsmailağa Cemaati’nden atılması ile gündemde! Sağlık durumunun yanı sıra; cemaati ile yaşadığı sıkıntılarla da konuşulan Cübbeli Ahmet Hoca kimdir sorusunu yanıtladık.

Kamuoyu tarafından Cübbeli Ahmet Hoca lakabıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü kimdir ile alakalı edindiğimiz tüm bilgilerle birlikte, İsmailağa Cemati hakkında da detaylara yer verdik…

Cubbeli Ahmet 4

Cübbeli Ahmet Hoca Kimdir?

Türk hafız, vaiz ve yazar olarak bilinen Cübbeli Ahmet Hoca’nın gerçek adı Ahmet Mahmut Ünlü’dür. Aslen Giresun Göreleli olan Ünlü, İstanbul’da doğmuş ve dini eğitimine de 3-4 yaşlarındayken başlamıştır.

Küçük yaşlarından itibaren cübbe giymesi sebebiyle ‘’Cübbeli Ahmet’’ lakabını almıştır. 11 yaşına gelene kadar Fatih Çarşamba İsmailağa Camii’nde medrese eğitimine devam etmiştir. Burada Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından özel olarak eğitilmiştir. Ustaosmanoğlu ise o dönemde Nakşibendi Tarikatı’nın İsmailağa Kolu olarak bilinen dergahında liderlik konumundadır.

Henüz 11 yaşındayken Yavuz Selim ve Kasımpaşa Camii gibi büyük camiilerde vaazlar vermiş ve büyük bir kalabalık tarafından izlenmiştir. 12yaşında ise Rize Pazar’daki Tütüncüler Köyü’nde Resül Bölükbaşı Hoca tarafından Sarf, Nahiv, İlm-i Kelam, Meani, Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında eğitim almıştır.

Antalya'da Türk Yıldızları için geri sayım başladı Antalya'da Türk Yıldızları için geri sayım başladı

Bu eğitimleri aldığı kitapların tahsili uzun süreler sürecekken Cübbeli Ahmet, 20 aylık zaman diliminde bitirmiş ve 1980 yılında on binden fazla insanın katılımıyla icazet-i ilmiyesini aldığı merasime katılmıştır.

İleri derecede şeker hastalığı bulunan Ahmet Mahmut Ünlü, bu doğrultuda askerlik görevinden muaf olmuştur. İstanbul’a dönüş yaparak Kefevi Camii İmamı Mustafa Kılıç Hoca Efendi’den aldığı eğitimle 6 ay içerisinde hafızlığını almıştır. 17 yaşında ise hacca gitmiştir.

Farklı konularda yayınlandığı birçok risalesi bulunan Cübbeli Ahmet Hoca asıl ününü ‘’Dualarım’’ kitabıyla yapmıştır.

İsmaiağa Camii’de ders halkaları kurmuş ve 10 sene gibi bir sürede birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bir de Fatih Hak ve Hizmet Vakfı’nı kurmuştur. Biri resmi biri dini nikahlı olmak üzere iki eşi ve 8 çocuğu vardır.

NOT: Çeşitli suçlamalar sebebiyle Cübbeli Ahmet Hoca 13 ay cezaevine girmiştir. 2012 yılında serbest kalmış ve sonraki suçlamalardan da beraat etmiştir.

Cübbeli Ahmet Hoca Kaç Yaşında?

Sağlık durumundaki rahatsızlık sebebiyle Cübbeli Ahmet Hoca kimdir kaç yaşındadır sorusu araştırılıyor. 1965 doğumlu olan Cübbeli Ahmet Hoca, 2024 yılı itibariyle 59 yaşındadır.

Cubbeli Ahmet 5

Cübbeli Ahmet Hoca Eşi Kim? Kaç Kez Evlendi?

Cübbeli Ahmet Hoca’nın eşi kim diye de sıklıkla merak edilmektedir. Ahmet Mahmut Ünlü’nün resmi eşi Mine Ünlü’dür. Bir de resmi nikahlı olmayan, Büşra Mihrimah Ünlü adında dinli nikahlı eşi vardır.

Cubbeli Ahmet 6

Cübbeli Ahmet Hoca İsmailağa Cemaati’nden Kovuldu Mu?

Cübbeli Ahmet Hoca kimdir sorusunun ardından sağlık durumuyla gündeme gelen Ünlü’nün küçüklüğünden beri bağlı bulunduğu cemaatten atılması hakkında bilgi verelim…

Cübbeli Ahmet Hoca kovuldu haberlerinin yayılmasının ardından neler olduğu da merak edildi.

İsmailağa Cemaati’nin X adlı sosyal medya platformundaki resmi hesabından yaptığı paylaşımda, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’’nün yapılan tüm istişarelere rağmen tavrını değiştirmediği belirtilmiştir.

İsmailağa Cemaati’nin bu konudaki açıklamaları aşağıdaki gibidir:

  • ‘’İhvanımızı ve kamuoyunu yanlış biçimde yönlendirmeyi sürdüren Cübbeli Ahmet Hoca, söz ve davranışlarıyla tarikatımıza ve hizmetlerimize zarar veren biri haline gelmiş ve Hasan Efendi (Kuddise Sirruhu) Hazretlerimizin şeyhliğini kabul etmemiştir.’’

Bu açıklamayla birlikte Cübbeli Ahmet Hoca’nın İsmailağa Cemaati ile hiçbir bağının kalmadığı belirtilmiştir.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın daha önce de İsmailağa Cemati tarafından uyarıldığı bilinmektedir. Cemaatin 3 Kasım 2023 tarihinde X hesabından paylaştığı yazıda da Cübbeli Ahmet Hoca’nın cemaat içindeki mahrem konuları kürsüye ve televizyonlara taşıdığına dair söylem bulunmaktadır.

Cübbeli Ahmet Hoca İsmailağa Cemaati’nden kovulmasıyla gündeme oturmuştur. Şimdi de Cübbeli Ahmet Hoca kimdir sorusunun ardından diğer merak edilenleri yanıtlayalım…

Cubbeli Ahmet 3

İsmailağa Cemaati Nedir?

Cübbeli Ahmet Hoca kimdir diye merak edenler bağı bulunduğu cemaati de sık sık araştırıyor.

İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu tarafından 1980 yılında kurulmuştur. Cemaatin adı ise İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı olan İsmailağa Camii’sinden gelmektedir.

Nakşibendiliğin Halidi koluna bağlı bir cemaat olan İsmailağa, Ehl-i Sünet İslam anlayışını benimsediğini iddia etmiştir.

1954 yılında Mahmut Ustaosmanoğlu, İsmailağa Camii’nde imamlık yaptığı sırada onun etrafında toplanan gönüllüler ile birlikte bir süre sonra cemaat haline gelmiştir. Böylece 1980’den itibaren kendi medreseleri ve vakıflarını kurarak faaliyet alanlarını da genişletmişlerdir.

Ayrıca kendilerine ait bir giyim-kuşam anlayışları da vardır. Erkek üyeler uzun sakallara sahiptir ve cübbeli, şalvarlı kıyafet giyerek namazda sarık takarlar. Kadınlarda ise çarşaf giymek yaygındır.

Cubbeli Ahmet 7

İsmailağa Cemaati Lideri Kim?

İsmailağa Cemaati’nin kurucusu Mahmut Ustaosmaoğlu’dur. Manevi olarak cemaat lideri sayılan Ustaosmanoğlu vefatına kadar Efendi Hazretleri olarak adlandırılmıştır. 2022 yılında vefat etmesinin ardından yerine vekil olarak Hasan Kılıç seçilmiştir.

Cübbeli Ahmet Hoca kimdir sorusuyla birlikte çok merak edilen İsmailoğlu Cübbeli Ahmet Hoca arasında geçen olaylara da değindik

Muhabir: Duygu Tekin