Enteresan sesler çıkararak şifa dağıttığını iddia eden Çufçuf Hoca kim merak ediliyor. Üstelik kendisinin yüz binlerce de müridi var. Peki, Çufçuf Hoca kimdir? İşte merak ettiğiniz tüm detayları sizin için derledik…

Cufcuf Hoca Kimdir 2

Çufçuf Hoca Kimdir?

Haq Khatteb Hussain Ali nam-ı diğer Çufçuf Hoca, Pakistan'da yaşayan bir Sufi lideri ve manevi şifacıdır. 1979 yılında Murree kentinde doğan Hussain Ali özgün şifa teknikleri ve garip sesler çıkararak hastaları iyileştirdiği iddiasıyla tanınır.

Çufçuf Hoca Nereli?

Çufçuf Hocanın doğum yeri Murree, Pakistan’dır. Dum ve Dua adı verilen nefes ve dua uygulamalarıyla şifa dağıtan Çufçuf Hoca'nın yüz binlerce müridi olduğu bilinmektedir. Kendisine Sarkar Ji yani "lider, önder, komutan, efendi" şeklinde hitap edilmektedir. Peki, Çufçuf Hocanın adı ne?

Çufçuf Hoca Kaç Yaşında?

Gerçek adı Haq Khatteb Hussain Ali olan Çufçuf Hoca bugün itibariyle 45 yaşındadır. Müritleri tarafından büyük saygı görmektedir ve gerçekten özel güçleri olduğu zannedilmektedir.

Cufcuf Hoca Kimdir 5

Çufçuf Hoca Nerede?

Çufçuf Hoca aslen Pakistan'ın Pencap Eyaletinde bulunan Balawara Shareef adlı bir köyde yaşamaktadır. Bu köy aynı zamanda tarikat merkezinin de bulunduğu yerdir. Kendisi sık sık seyahatlere çıksa da ikametgahı Balawara Shareef'tir. Çufçuf Hoca'nın Türkiye'de de birçok müridi olduğu bilinmektedir. Hatta bazı haberlere göre Türkiye'ye de ziyaretler gerçekleştirmektedir. Peki, Çufçuf Hoca kimdir? Hangi tarikat ve kuralları benimsemiş?

Çufçuf Tarikatı Kim?

Çufçuf tarikatı, Çufçuf Hoca tarafından kurulan bir örgütlenmedir. Tarikata mensup olanlar Çufçuf Hoca'nın nefes ve dua uygulamalarıyla şifa dağıttığına ve manevi bir rehber olduğuna inanmaktadır. Bir Türk genci, Pakistan'da yüz binlerce müridi olduğu söylenen Sufi lideri ve manevi şifacı Haq Khatteb Hussain Ali yani Çufçuf Hoca’nın bir etkinliğine katılmış ve bu etkileyici deneyimi kameralara almıştır. Genç, Dum ve Dua adı verilen nefes ve dua uygulamalarıyla hastaları iyileştirdiği iddia edilen Çufçuf Hoca'nın toplu seansını kaydetmiştir. Görüntülerde hocanın dualar okurken ve hastalara üflerken müritlerinin coşkulu tepkileri ve çığlıklar atmaları dikkat çekmektedir.

Türk gencinin bu deneyimi Çufçuf Hoca ve onun yöntemleri hakkında merak uyandırmıştır. Hoca'nın mucizevi şifa dağıttığına inananlar olduğu kadar bu iddialara şüpheyle yaklaşanlar da mevcuttur.  Çufçuf Tarikatı'nın temel inançları şunlardır:

  • Tek Tanrı inancı
  • Hz. Muhammed'in son peygamber olduğuna inanç
  • Kuran'ın kutsal kitap olduğuna inanç
  • Manevi rehberlik için Çufçuf Hoca'ya saygı ve bağlılık

Tarikata katılmak için herhangi bir resmi bir tören, bağış veya üyelik prosedürü bulunmamaktadır. Kişiler, Çufçuf Hoca'nın öğretilerini benimseyerek ve Dum ve Dua egzersizlerini uygulayarak tarikata dahil olurlar.

Cufcuf Hoca Kimdir 4

Çufçuf Hoca Olayı Nedir?

Çufçuf Hoca kimdir sorusunu soran kullanıcılar olayın perde arkasını da merak etmektedir. Çufçuf Hoca'nın nefes ve dua uygulamalarıyla şifa dağıttığı ve yüz binlerce müride sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak tıbbi açıdan kabul görmeyen bu yöntemler birçok kişi tarafından mucizevi olarak da nitelendirilmektedir. Bu anlamda batıl inançlar kısmında yer almaktadır.

Bu tarikatta dum ve dua Çufçuf Hoca'nın şifa dağıtmak için kullandığı ana yöntemdir. Bu yöntemde nefes egzersizleri ve dualar yer alır. Çufçuf Hoca'nın engellileri yürüttüğü, kanser hastalarını iyileştirdiği ve diğer mucizeler gerçekleştirdiği iddialarıyla ilgili birçok hikaye ve video internette dolaşmaktadır. Tıp uzmanları ve bilim insanları bu şahsın mucize iddialarını destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını belirtmektedir.

Çufçuf Hoca Neden Gündem Oldu?

Ali Ertuğrul Öztarsu isimli bir Türk genci Pakistan'da yüz binlerce müridi olduğu söylenen Haq Khatteb Hussein, Çufçuf Hoca tarikatının seansını videoya almıştır.

Tüm detayları çeken gencin gördükklerine dair paylaşımları şu şekildedir:

  • “Pakistan’da bu tarikatın içine girdik. Bütün ritüeller, bütün yapılanlar her şeyi çektik. Pakistan’ın ünlü tarikatı, Türkiye’de Çufçuf Hoca olarak bilinen Haq Khatteb Hussein’in insanlara şifa dağıttığına inanılıyor. Müritleri tarafından kendisine “Sarkar Ji” yani “Lider, önder, komutan, efendi” şeklinde hitap ediliyor. Kullandıkları takkeler Türkiye’den geliyor. Bu bilgiler hiçbir şey. Kısa sürede Türkiye’deki çoğu insanında merak ettiği bu örgütün içerisine girdik." ifadelerine yer vermiştir.

Bu haberimizde Çufçuf Hoca kimdir? sorusuna dair tüm detaylara yer verdik

Muhabir: Vildan Özkan