CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 11 Şubat 2023 tarihinde Ankara'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 84 yaşında hayatını kaybetti. Türk siyasetine iz bırakan isimler arasında yer alan Baykal’ın cenazesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki resmi törenin ardından Devlet Mezarlığı'na defnedildi.

CHP’NİN 4. GENEL BAŞKANI OLDU

Avukat, akademisyen ve siyasetçi kimliği ile bilinen Deniz Baykal, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 4. genel başkanı oldu. 1995-1996 yılları arasında başbakan yardımcılığı görevini yürüten Baykal, kısa aralıklar dışında 1992-2010 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanlığını yaptı. 2002-2010 yılları arasında CHP'yi ana muhalefet partisi olarak yönetti.

MECLİS’E 1973’DE GİRDİ

İlk defa 1973 Türkiye genel seçimlerinde Meclis'e giren Baykal, hayatının sonuna kadar meclisten bir daha ayrılmadı. 37’nci Hükumet’te Maliye Bakanı ve Bülent Ecevit'in kurduğu 42. Hükumet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak yer aldı. 12 Eylül döneminde kısa süre gözetim altında tutuldu. Cumhuriyet Halk Partisi kapatılınca 1987 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Partiden (SHP) milletvekili olarak seçilmiş ve genel sekreterlik görevinde bulundu.

Bu pehlivanların hastası çok! Akdeniz, Marmara ve Ege'den geldiler, meydanı inlettiler... Bu pehlivanların hastası çok! Akdeniz, Marmara ve Ege'den geldiler, meydanı inlettiler...

GENEL BAŞKANLIKTAN İSTİFASI

Baykal, 9 Eylül 1992 tarihinde tekrar kurulan CHP'nin Genel Başkanı seçildi. SHP'nin CHP ile birleşmesinden bir süre sonra CHP genel başkanlığına seçilen Baykal, CHP'nin Tansu Çiller'in genel başkanı olduğu Doğru Yol Partisi ile yaptığı Koalisyon Hükumetini bozdu.  1995-1996 yılları arasında DYP-CHP Koalisyon Hükumetinde, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Baykal, 1999 seçimlerinde CHP’nin yüzde 10'luk barajın altında kalmasıyla istifa etti. 2000 yılında tekrar CHP genel başkanı seçilen Baykal, 2010’da patlak veren kaset skandalıyla genel başkanlık görevinden istifa etti.

MECLİS BAŞKANLIĞI DA YAPTI

Baykal, Meclis'in en yaşlı üyesi sıfatıyla 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra bir süre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. Haziran-Temmuz 2015 TBMM Başkanlığı seçiminde CHP'nin Meclis başkanı adayı olsa da AK Parti adayı İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçildi. Ahmet Davutoğlu tarafından Baykal'a Seçim Hükumeti bakanlığı teklif edilse de Baykal bu teklifi bir reddetti. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra Meclis'teki en yaşlı milletvekili olduğu için 17 Kasım 2015'te bir süre TBMM Başkanı olarak görev yaptı.

Muhabir: VELİ AKOĞLU