Türkiye’nin dev ticari şirketleri arasında yer alan Yıldız Holding’e ait Kerevitaş markası inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı büyüme performansını 2023 yılında da sürdürdü.

KEREVİTAŞ’TAN KAP BİLDİRİMİ

Türkiye’de dondurulmuş gıda ve yağ pazarının lider şirketi Kerevitaş, 2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. 3.8 milyar TL brüt kar ve 2.16 milyar TL FAVÖK elde eden Kerevitaş’ın 2023 yılı ihracatı ise 2.2 milyar TL olarak gerçekleşti.

SUPERFRESH PAZAR LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Kerevitaş bünyesinde faaliyet gösteren SuperFresh, 2023 yılında yüzde 42 ciro pazar payıyla dondurulmuş gıda ve konserve alanındaki liderliğini sürdürdü. 2023 yılında dondurulmuş unlu mamuller konusunda lider Donuk Fırıncılık Ürünleri A.Ş. şirketini satın alarak büyümeye devam eden Kerevitaş, Türkiye paket ve kâse margarin pazarlarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip markalarıyla da pazardaki liderliğini pekiştirdi. 

YATIRIMLAR CİRO RAKAMLARINA OLUMLU YANSIDI

2023 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, “Kerevitaş olarak sürdürülebilirlikten ihracata, güçlü finansal performanstan çevik yönetim yapısına kadar her alanda gelişmeye, büyümeye, ülkemize katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefle başarılı işsonuçlarına sahip olduğumuz Sürdürülebilir ve inovatif büyüme stratejimiz doğrultusunda, Türkiye’de Dondurulmuş Gıda ve Konserve iş alanında Bunun yanı sıra dünya genelinde 5 kıtada 50'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi küresel pazarlarda başarıyla konumlandırdık. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların karşılığını net olarak gördüğümüz 2023 yılını başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz” dedi. 

YILDIZ HOLDİNG’E AİT GIDA MARKALARI

Yıldız Holding’in ilk faaliyet alanı olan gıda üretimi bugün de dev konglemeratın ana odak noktası durumunda. Yıldız Holdin çatısı altında gıda sektöründe faaliyet gösteren marka ve ürünlerse şöyle sıralanıyor. 

ÜLKER 

1944 yılında Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından kurulan Ülker, Yıldız Holding’in ana markaları arasında ve faaliyetlerini Türkiye ile yurt dışında sürdürüyor. 2016 yılında kurulan pladis ise Ülker, GODIVA (ambalajlı ürünler bölümü), United Biscuits ve DeMet’s şirketlerini aynı çatı altında birleştiriyor. pladis,  bisküvide şu anda dünyada 2’nci, çikolatada ise 7’nci sırada bulunuyor. 

BESLER YAĞ

Yıldız Holding atıştırmalık dışında farklı gıda ürünlerini de tüketicilerle buluşturuyor. 1992 yılında İstanbul'da faaliyetlerine başlayan Besler yemeklik sıvı yağ ve endüstriyel margarin üretimi yapıyor.

SUPERFRESH

Türkiye’de perakende dondurulmuş gıda sektörünün ilk şirketi olan Kerevitaş Gıda Sanayi şirketi de SuperFresh markasıyla kendi segmentinin lider markası konumunda bulunuyor. 

AYTAÇ

Aytaç Gıda, 1993 yılında Avrupa’nın en büyük entegre et tesisini kurmuş, 2014 yılında Yıldız Holding bünyesine katılmıştır. Aytaç bugün150’ye yakın ürün çeşidiyle tüketicilerin şarküteri alanında tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 

ADAPAZARI ŞEKER

Yıldız Holdin bünyesindeki bir diğer gıda şirketi de Türkiye’nin en eski şeker fabrikalarından biri olan Adapazarı Şeker. 2013’ten bu yana bünyemizde faaliyet gösteren Adapazarı Şeker yılda 99 bin ton kapasiteyle kristal toz şeker, yaş küspe ve melas üretiyor. 

DONUK FIRINCILIK ÜRÜNLERİ

Türkiye’de donuk unlu mamuller sektöründeki öncü şirketimiz Donuk Fırıncılık Ürünleri, ürünlerini  maksimum hijyen koşullarında üretiyor, silolarından mamul deposuna kadar her aşamada ileri teknoloji kullanarak paketliyor, soğuk zincirde kesintisiz saklama ve taşıma ile hiçbir fiziksel ve mikrobiyal bozulma riski olmadan ilk günkü tazeliğiyle tüketicisine ulaştırıyor.

DEMET'S CANDY COMPANY 

Chicago merkezli şeker üreticisi George Demet’s, 1916'da Turtles markalı karamelli fındık kümeleriyle tanınmıştır. Bugün herkesin tüm dünyada beğeniyle tükettiği lezzetlere imza atan DeMet's Candy Company 2014’te Yıldız Holding tarafından satın alınmış, 2016’da da pladis bünyesine girmiştir.

BN

Markanın hikâyesi, Biscuiterie Nantaise’in kuruluş yılı olan 1896’da başlıyor. Fransa’da, özellikle de 1992’den bu yana bisküvisi üzerinde bulunan gülümseme sayesinde, BN markası güçlü bir aile markası ve neşeli anların simgesi haline geldi ve bugün de öyle olmaya devam ediyor. 

JD CARR

JD Carr 1831’de fırınını hizmete açtığından beri, yani yaklaşık 200 yıldır hizmet veriyor. United Biscuits markası altında hizmet veren şirket 2014 yılında gerçekleşen satın almanın ardından bir Yıldız Holding markası haline geldi ve pladis çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

FLİPZ

1997 yılında üretilmeye başlanan tatlı ve tuzlu atıştırmalık markamız Flipz, 2003 yılında DeMet's Candy Company tarafından satın alındı. DeMet's Candy Company’nin 2014 yılında Yıldız Holding tarafından satın alınmasının ardından marka, 2016 yılından itibaren pladis bünyesinde faaliyet göstermektedir.

GO AHEAD

İlk defa 1996’da piyasaya sürülen Go Ahead, İngiltere’nin ilk sağlıklı bisküvisi unvanına sahiptir. Go Ahead markası Fruit Slices, Yogurt Breaks and Fruit & Oat Bakes gibi örneklerden oluşan ürün yelpazesiyle tanınıyor.

JACOB’S

İngiltere’nin en sevilen kraker markası olan Jacob’s, 1851’den beri hakiki malzemelerle enfes tatlar içeren krakerler üretiyor. Geçmişinde 160 yıllık fırıncılık tecrübesi bulunan Jacob’s, United Biscuits'in satın alınmasının ardından Yıldız Holding markaları arasına katıldı ve pladis çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor.

MCVİTİE’S

United Biscuits’in en ünlü markaları arasında McVitie’s, 1839’dan beri faaliyetlerine devam ediyor. Köklü marka, United Biscuits'in 2014 yılında satın alınmasının ardından Yıldız Holding markaları arasına katıldı ve pladis çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU