Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da önceki gün Torba Mahallesi'nde ana isale hattında patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle tonlarca su boşa akarken ekiplerce onarım çalışması başlatıldı. 

"MÜLKİYET MUSKİ'YE GEÇTİ"

Olayın ardından DSİ 21'inci Bölge Müdürlüğü tarafından yazılı açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada patlayan boruda yetkinin MUSKİ'de olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Bodrum Torba mevkii ana isale hattında meydana gelen ve çıkan haberlerde sorumluluğu DSİ'ye aitmiş gibi algılanan arıza hakkında bu açıklamanın yapılma ihtiyacı doğmuştur. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Bodrum Yarımadası İçmesuyu Projesi kapsamında yapılan içme suyu tesisleri (arıtma tesisi, depolar, isale hatları vb.) tamamlanmasına müteakip 15.12.2011 tarihli Devir Protokolü ile mülga Bodrum Belediyeler Birliğine devredilmiştir. 31.03.2014 tarihinde Muğla'nın büyükşehir belediyesine dönüşmesi neticesinde bahse konu içme suyu tesislerinin işletme, bakım-onarım sorumluluğu ve mülkiyeti MUSKİ'ye geçmiştir. 13 yıldır işletmede olan tesislerden sağlanan suyun bedeline ait tahsilatlar yine MUSKİ tarafından yapılmaktadır."

"BORULAR YÜKLERE MARUZ BIRAKILDI"

Açıklamada, "Haberlere konu patlamalarla alakalı DSİ Genel Müdürlüğü daha önce sahada gerekli incelemeleri yapmıştır. Bizzat MUSKİ tarafından açılan tespit davalarında Bilirkişi Heyetlerince CTP boru hatları üzerinde farklı noktalardan aldırılan boru numuneleri üzerinde kendi belirledikleri bağımsız laboratuvarlarda yaptırılan testlerde kullanılan boruların standartlardaki rijitlik değerlerini ve teknik özelliklerini sağladığı tespit edilmiştir. Tesisin Büyükşehir Belediyesine Devir Protokolü gereği; tesisin emniyeti, korunması, bakımı, onarımı ve işletilmesi sorumluluğu MUSKİ Genel Müdürlüğü'ndedir. DSİ Genel Müdürlüğü'nce sahada yapılan incelemelerde Bodrum içme suyu boru hatlarının geçtiği güzergahların korunmadığı, yol genişletme, hafriyat dökümü, yapılaşma vb. gibi müdahaleler ile boruların tasarım yükünün üzerinde yüklere maruz bırakıldığı, hatlar üzerinde yer alan ve işletme güvenliği açısından büyük önem arz eden sanat yapılarının büyük ölçüde asfalt altında kaldığı, bir kısmının dış etkenler sebebiyle hasara uğradığı ve periyodik bakımlarının yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple yaşanan patlamalarla ilgili DSİ'nin bu aşamada bir sorumluluğu ve yapacağı işlem bulunmamaktadır" denildi.

Kaynak: DHA