Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2024 yılı zamlı emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlendikten sonra dul ve yetim aylığı ödemelerinin de zamlandığını açıklamıştı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, yılın ilk altı aylık enflasyon farkı da güncellenmişti.

Vefat eden sigortalının eşine çocuk olmaması durumunda dul ve yetim maaşı %50 oranında ödendiği biliniyordu. Peki 2024 yılının ikinci yarısında dul ve yetim maaşı ne kadar olacak?

Yazımızda dul ve yetim maaşının 2024 yılının ikinci 6 ayında ne kadar olduğundan bahsetmeden önce, kimlerin dul ve yetim maaşı alabileceği ve ne kadar alabileceği hakkında merak edilen soruları da cevapladık.

İşte detaylar...

Dul Ve Yetim Maasi 2

Dul ve Yetim Maaşı Nedir?

Ocak ve Temmuz aylarında emekli, memur emeklisi ve dul ve yetim aylıklarında da artış yaşanıyor. Kocası veya babası öldükten sonra maaş alan dul ve yetimler, 2024 yılının ikinci 6 ayında güncel zamlı dul ve yetim maaşını merak ediyorlar.

Sigortalı bir kişi vefat ederse, hak sahibi konumundaki eş ve çocuklar dul ve yetim maaşı alırlar. Sigortalı bir kişinin vefat etmesi durumunda, öncelikle aylıktan yararlanma şartlarının yerine getirilip getirilmediği incelenir. Şartların yerine getirildiği durumlarda, kişiler ölüm aylığı alabilirler.

Peki kimler dul ve yetim maaşı alabilir? Bir sonraki başlığımızda 2024 yılının ikinci yarısında dul ve yetim maaşlarının ne kadar olduğunu açıklamadan önce, bu maaşlardan kimlerin yararlanabildiğine değineceğiz.

Dul Ve Yetim Maasi 3

Kimler Dul ve Yetim Maaşını Alabilir?

Dul ve yetim maaşı, ölen kişinin ardında kalan eş ve çocukları için tasarlanmıştır ve hayatta kalanların mali açıdan mağdur olmamasını sağlar. Bir eş vefat ederse, diğer eş dul maaşını isteyebilir. Benzer şekilde, çocuklara cinsiyete bakılmaksızın da yetim maaşı verilir.

Ölen sigortalının eşi ve çocukları dul ve yetim aylığı veya "ölüm aylığı" alırlar. Bu aylık, herhangi bir cinsiyetten bağımsız olarak hak sahiplerine dağıtılır. Dul aylığı, ölen sigortalı vatandaşın eşine bağlanan aylıktır ve Medeni Kanunlara uygun bir evlilik bağı şartını karşılaması gerekir.

Çocuklara da yardım olarak "yetim aylığı" verilir. Bu aylık, kız ve erkek çocuklar arasında cinsiyet ayrımı yapmaksızın verilir. Ancak, çocukların alacakları maaş süreleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Erkek çocuklar, eğitim görmedikleri durumlarda 18 yaşına kadar, ortaöğretim gördüklerinde 20 yaşına kadar ve yüksek öğretim gördüklerinde ise 25 yaşına kadar aylık alabilirler. 25 yaşından sonra erkek çocuklar yetim maaşı alamamaktadır.

Yetim aylığı söz konusu olduğunda kız çocukları için durum biraz daha farklı işliyor. Kız çocukları, sigortalı bir işte çalışmadıkları ve evli olmadıkları süre boyunca yaş sınırlaması olmaksızın yetim maaşı alabilmektedirler.

Dul Ve Yetim Maasi 4

2024 Dul ve Yetim Maaşları İlk 6 Ayda Ne Kadardı?

2024 yılının başında emekliye yapılan ek zammın ardından yeni dul ve yetim maaşları da yılın başında belirlenmişti. Tarım, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek maaş zamları da bu doğrultuda uygulandı. Dul ve yetim maaşları emekli zam oranları baz alınarak hesaplandığından dul ve yetimlerin SSK ve Bağ-Kur maaşlarına yüzde 42,60 kadar zam yapılmıştı.

Dul ve yetim maaşları hisse oranına göre %25, %50 ve 75'tir. Vefat eden sigortalı vatandaşın eşi, çocuğu olmaması durumunda %75 veya çocuğu olması durumunda %50 oranında ödeme almaktadır. Çocuklar ise yetim maaşının yüzde 25'ini alırlar.

Dul ve yetim maaşları 2024 yılının ilk 6 ayında emekli maaşına oranla şu şekilde;

  • %25 hissesi olan bir vatandaşın maaşı: 2.500 TL
  • %50 hissesi olan bir vatandaşın maaşı: 5.000 TL 
  • %75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir vatandaşın maaşı: 7.500 TL'den az olmayacak şekilde güncellenmişti.

Dul Ve Yetim Maasi 5

2024 İkinci Yarısında Dul ve Yetim Maaşları Ne Kadar Oldu?

2024 yılının ilk yarısında yapılan maaşlarda %25 hissesi olan bir vatandaş 2.500 TL maaş, %50 hissesi olan bir vatandaş 5.000 TL maaş ve %75 oranında dul ve yetim maaşı alan bir vatandaş ise 7.500 TL kadar maaş alıyordu. 

2024 yılının ikinci 6 ayında ise dul ve yetim maaşlarının ne kadar olacağı konusu da merak ediliyor. 

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla altı aylık enflasyon farkı da belirlendi. Haziran ayı enflasyonu TÜİK tarafından beklentilerin altında %1,64 olarak açıklandı. Altı aylık enflasyon oranı %24,73 olarak belirlendi. Dul ve yetim aylığı alanlar, Temmuz maaşlarına altı aylık bir fark olan yüzde 24,73 oranını zam olarak alacak.

Dul ve yetim maaşları 2024 yılının ikinci 6 ayında şu şekildedir;

  • %25 hissesi olan bir vatandaşın maaşı: 3.118 TL
  • %50 hissesi olan bir vatandaşın maaşı: 6.236 TL 
  • %75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir vatandaşın maaşının da 9.354 TL olarak güncellenmesi bekleniyor.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu nasıl yapılır?

Dul ve yetim aylığına başvuru yapmak isteyenler için bazı şartlar ve başvuru süreçleri mevcuttur.

Dul ve yetim aylığı başvuru süreci adım adım aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikle dul ve yetim aylığı için başvurmaları gereken yerleri anlatalım. Başvurular, ikamet ettikleri il veya ilçedeki SYD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma) Vakıflarına yapılmaktadır.
  • Başvuru esnasında kimlik belgesi, vefat eden ebeveynin veya eşinin ölüm belgesi, gelir durumunu gösteren belgeler ve diğer gerekli belgeler istenebilir. Bu nedenle, bu belgeleri hazırlamanızda fayda vardır.
  • SYD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma) Vakfı, başvuruyu inceledikten sonra başvuru sahibinin gelir durumu ve diğer kriterlerini de inceler. Bunun bir sonucu olarak, dul ve yetim maaşı bağlanıp bağlanmayacağına karar verir.

Yapılan incelemelerden sonra, başvuruları olumlu sonuçlanan hak sahipleri dul veya yetim aylığı almaya hak kazanırlar.

Dul Ve Yetim Maasi 6

Sık Sorulan Sorular

2024 yılının ikinci yarısında dul ve yetim maaşlarının ne kadar olması beklendiğinden ve dul ve yetim maaşını kimlerin, nasıl alabildiğinden yazımızda sizler için detaylı bir şekilde bahsettik. Şimdi konu ile ilgili sık sorulan sorulara yanıt verelim.

2024 dul ve yetim maaşı ne kadar olacak?

2024 yılının ikinci yarısında dul ve yetim maaşları, %25 hissesi olan için 3.118 TL, %50 hissesi olan için 6.236 TL ve %75 oranında dul ve yetim aylığı alan için 9.354 TL olarak güncellenecek.

Dul yetim aylıklarına zam geldi mi?

2024 yılının ikinci yarısı itibari ile dul ve yetim maaşlarına TUİK’in altı aylık enflasyon oranını %24,73 açıklaması ile temmuz ayından başlayarak zam yapılacaktır.

Ölüm aylığı alanlara promosyon var mı?

Ölüm aylığı da denilen dul ve yetim maaşını alan kişilere bankalar tarafından promosyon verilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ