Vikipedi belgelerine veri eklenmesine ve düzeltilmesine katkıda bulunması ile bilinen Profosyonel İklimbilimci Maximiliano Herrera, faaliyet alanına bu kez Türkiye'yi ekledi. Antalya, Kıbrıs ve Yunanistan üzerinde yoğunlaşan Herrera'dan dikkat çekici bir uyarı geldi.

"DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞECEK"

Son zamanlarda güncel çalışmalarında ve projelerinde Türkiye'deki sıcaklık değerlerine dikkat çeken Herrera; Antalya, Kıbrıs ve Yunanistan'ın bulunduğu bölge üzerinde değerlendirmede bulundu. Gündüz 45 derecenin gece ise 35 derecenin altına inmeyen verileri okuyucuları ile paylaşan Herrera, "Bölgede tarihi bir şeyler yaşanıyor ve durum daha da kötüleşecek" yorumunda bulundu. 

ANTALYA'DA OLAĞANÜSTÜ SICAKLIKLAR

Türkiye'de konum olarak Antalya'yı işaret eden Herrera, 46.2 derece ile ilimizde "olağanüstü sıcaklıklar" yaşandığının altını çizdi. 

HAZİRAN AYI ULUSAL KIBRIS REKORU

Kıbrıs'ın 45 derece olarak kayıtlara geçtiği verilerde, Haziran ayı ulusal Kıbrıs rekoruna değinen Herrera, Yunanistan'da gece yarısı sıcaklıklarının 35 derecenin altına düşmediğini belirtti.

SICAKLIK ANOMALİSİ

Açıklamalarını 5 Haziran 2024 tarihli analizlerden elde edilen sonuçlarla destekleyen Herrera, "Sıcaklık Anomalisi" konulu paylaşımında şu bilgilere ver verdi:

SICAKLIK ANOMALİSİ NEDİR?

Sıcaklık anomalisi ortalama sıcaklık değerinin altında ve üstünde gerçekleşen sıcaklık farkı olarak tanımlanabilir.


 

Muhabir: DUYGU TEKİN