Alman  piyanist Reiner Weiss, karavanın arkasında yüklü iki piyanosuyla birlikte geldiği Antalya'da değerlendirilen tüm savaşların mevcut olduğu ve barış için açık hava konserleri düzenleniyor. Ukrayna ve Filistin'deki savaşları durdurabilecek tek ülke Türkiye, tek lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyen Weiss, Ankara'da da piyanolarıyla açık hava konseri düzenlenmesi istiyor.

DÜNYA BARIŞI İÇİN MÜZİĞİYLE SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Almanya'nın Köln bilgilerinin yaklaşık 2 yıl önce Antalya'ya karavanının arkasında iki piyano ile gelen piyanist Reiner Weiss, dünya barışı için müziğiyle sesi duyurmaya çalışıyor. Antalya'da bazı parklarda çocukların da oynamasıyla, karavanın arkasında taşıdığı piyanolarını indirip, açık hava konserleri düzenleyen Weiss, Antalya Kent Konseyi Kültür Sanat Grubu'nun konuğu oldu. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Kültür Sanat Grubu Başkanı Abdullah Uz ve Kültür Sanat Grubunun buluşmada piyanist Weiss amacını anlatarak, karavanın ardından indirdiği piyanosuyla da grup Üyelerine mini konser verdi.

ANTALYA'DA ÜCRETSİZ KONSER VERİYOR

Antalya'ya piyanolarıyla ilk olarak Parkinson hastası kardeşine destek geldiğini anlatan Reiner Weiss, iki yıl önce kardeşini bu hastalıktan kaybettikten sonra ortaya çıktıktan sonra ortaya çıkan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle açık havada çocuklar da katıldığıyla ücretsiz konser etkinliklerine karar verildiğini söyledi. Açık hava konserleriyle bir ülkedeki çocuklar ve gençler piyano ve diğer teşvikler, diğer tarafta da savaşların durmasını istediğini belirten müziğimizi Weiss, şu an dünyada devam eden Rusya- Ukrayna ve İsrail- Filistin savaşlarına dikkat etmeyi bırakarak, bu savaşların mevcut olduğu, çocukların ölmesi için müzikle sesini duyurmaya çalıştığını kaydetti .

"SAVAŞI ÖNLEYECEK TEK LİDER ERDOĞAN'DIR"

Antalya'da Phaselis, Perge, Aspendos, Atatürk Parkı, Konyaaltı Sahili gibi tarihi ve doğal bölgelerde açık hava konserleri planlayan Weiss, Ankara'da da bir konser düzenlenmesi istiyor. Weiss, "Dünyadaki savaşları durduramayız ve bunu tek önleyebilecek lider Erdoğan'dır. Başka ülkede bunu yapamazsınız. ABD, Almanya, Fransa yapamaz, bunu Türkiye yapabilir. Bunu ancak Erdoğan mümkün için burada sesimi duyurmaya çalışıyor. Rusya ile olan ilişkileri diğer ülkelerle olan diyalogları Bu nedenle Erdoğan'ın savaşı durdurması için müziği kullanarak sesi duyurmaya çalışmalıyız, ancak bir duygu seleyle bu savaş durdurulabilir" dedi.

Kaynak: DHA